František Tichý

(1896-1961)

žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění; malíř, kreslíř, grafik, illustrátor, scénograf, filmový výtvarník, pedagog; 1929 - 1935 žil ve Francii, kde umělecky dozrál; pracoval také v cirkuse a atmosférou manéže, cirkusů a artisty byl ovlivněn na celý život, v malbě a grafice používal motiv balance, který nebyl jen zobrazením artistického výkonu, ale také zohledněním života, lidské existence; poetistické teorie a Seuratův lyrismus již v roce 1931 ovlivnila např. díla Clown v manéži a Artista s talíři; další náměty představovalo prostředí kaváren, dění na ulicích, periferiích měst, maloval imaginativní portréty, zátiší; věnoval se ilustraci, kresbě a typografii, kresby uveřejňoval časopisecky; příležitostně od 20. let navrhoval šperky ze stříbra a měděného plechu; zabýval se plakátovou a známkovou tvorbou, scénografií; přední představitel avantgardního umění 30. let 20. století; profesor VŠUP v Praze (1945 - 1951); v 50. letech ilustroval knihy a bibliofilské tisky, vytvářel drobné grafické práce (pozvánky, exlibris), spolupracoval s filmem; zastoupen ve sbírkách NG, UPM, GHMP, ČMVU v Praze, MG v Brně, SNG v Bratislavě, GMU v Roudnici nad Labem, GVU v Havlíčkově Brodě, Západočeské galerie v Plzni, AJG v Hluboké nad Vltavou, GVU v Ostravě, MU v Olomouci, OG v Liberci, Severočeské galerie v Litoměřicích, GBR v Lounech aj. (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2006)

SEZNAM AUTORŮ

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Z knih AM (Exlibris Antonína Müllera)

    Položka č.: 19

    Vyvolávací cena: 1.800 CZK (75 €)

    Ukončení prvního podání: 22. 02. 2024 15:00

    suchá jehla, 1943, 6 x 6 cm, sign. LD Tichý 43, rám, zažloutlý papír, Antikvariát Ostrovní, žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění

    Aktuální cena: 2.000 CZK (84 €)

    Poslední dražitel: ID2**2 Historie příhozu

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Pozvánka na koncert Ivana Moravce; P.f. AD 1946 (Novoročenka Václava Vydry a Dany Medřické)

    Položka č.: 20

    Vyvolávací cena: 4.500 CZK (188 €)

    Ukončení prvního podání: 22. 02. 2024 15:00

    2 x suchá jehla, 1955; 1945, 5,5 x 7,8; 8,76,8 cm, sign. DU Tichý 55; sign. LD Tichý 45, rám, při okrajích zažloutlý papír, Antikvariát Ostrovní, žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění

    Aktuální cena: 4.500 CZK (188 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Řetězový most I.

    Položka č.: 21

    Vyvolávací cena: 25.000 CZK (1.042 €)

    Ukončení prvního podání: 22. 02. 2024 15:00

    suchá jehla, 1946, 26,5 x 34 cm, sign. LD František Tichý 47, PD věnování: Františku Brabcovi!, uvedeno v soupisu Dvořák pod č. 125, Antikvariát Dlážděná, žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění

    Aktuální cena: 25.000 CZK (1.042 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Skica k návrhu frontispisu ke knize H. G. Wellse Neviditelný

    Položka č.: 51

    Vyvolávací cena: 2.500 CZK (105 €)

    Ukončení prvního podání: 22. 02. 2024 15:00

    tužka, papír, 1957, 13 x 8,5 cm, sign. PD Tichý 57, zažloutlý, skvrnitý papír, Antikvariát Ostrovní, žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění

    Aktuální cena: 2.500 CZK (105 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Triptych ilustrací k povídce E. A. Poe Předčasný pohřeb

    Položka č.: 52

    Vyvolávací cena: 15.000 CZK (625 €)

    Ukončení prvního podání: 22. 02. 2024 15:00

    tužka, uhel, papír, 1940, 10 x 8; 12,5 x 8; 12,5 x 8 cm, vše sign. DU Tichý 40, rám, vpravo dole připsány iniciály V. CH. Návrhy k nerealizovaným ilustracím povídky Edgara Allana Poa. Ilustrované povídky E. A. Poa vycházely po válce, např. Případ pana Valdemara , žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby…

    Aktuální cena: 15.000 CZK (625 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Paganini

    Položka č.: 299

    Vyvolávací cena: 3.500 CZK (146 €)

    Ukončení prvního podání: 22. 02. 2024 15:00

    suchá jehla, pozdější otisk z původní desky, 22,4 x 18,5 cm, žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění

    Aktuální cena: 3.500 CZK (146 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Pán s deštníkem

    Položka č.: 300

    Vyvolávací cena: 3.500 CZK (146 €)

    Ukončení prvního podání: 22. 02. 2024 15:00

    suchá jehla, pozdější otisk z původní desky, 23,8 x 25,5 cm, dole razítko: Z pozůstalosti Akad. mal. Františka Tichého, žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění

    Aktuální cena: 3.500 CZK (146 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Instagram

Facebook