Jan Bauch (1898-1995)

žák prof. E. Dítěte a V. H. Brunnera na UMPRUM v Praze, prof. M. Švabinského na AVU tamtéž, člen Umělecké besedy a SVU Mánes; malíř, grafik, sochař a ilustrátor; 1937 vystavoval na čs. expozici v Galerii Charpentier v Paříži a získal Grand Prix; společně s přítelem J. Laudou je autorem monumentální plastiky Přepadení Československa, určené pro Světovou výstavu v New Yorku; 1946 - 1958 byl docentem UMPRUM v Praze; prvá monografie o něm vychází r. 1948 (autor J. Spurný); po několikerém přerušení se vrátil 1962 k sochařské práci; v roce 1963 vychází prvá autobiografie Barvy století, 1980 druhá kniha Čím jsem žil; 1988 v Lyře pragensis Jak udělat z obrazu báseň; počátkem osmdesátých let ve spolupráci s KF Praha vzniká film o jeho životě a díle; v jeho díle nacházíme mimo kreseb a grafik příležitostně i díla monumentální (vitráže, gobelíny, spolupráce s architekturou); díla jsou v majetku NG Praha, MG Brno, GVU Ostrava, GVU Zlín (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1997, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1998)

Most Zlatníků

olej, plátno, 1966, 60 x 80 cm, sign. PD Jan Bauch 1966, rám, obraz Most Zlatníků z roku 1966 je ukázkou dominance plastické složky výrazu Bauchovy malby. Plocha plátna je traktována reliéfně, fauvisticky živou paletou. Tato hmotná až dramatická struktura umocňuje expresivní dojem celého díla a zároveň volně navazuje na Bauchovu sérii pohledů na Prahu z druhé poloviny 50.let. Díla Jana Baucha se nacházejí v majetku NG Praha, MG Brno, GVU Ostrava, GVU Zlín a v mnoha domácích i zahraničních sbírkách.

žák prof. E. Dítěte a V. H. Brunnera na UMPRUM v Praze, prof. M. Švabinského na AVU tamtéž, člen Umělecké besedy a SVU Mánes

ID: 13

Vyvolávací cena: 140.000 CZK (5.000 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 28. 05. 2020 15:00

Aktuální cena: 140.000 CZK (5.000 €)

Odhadní cena: 180 000 - 220 000 CZK