Vlastimil Beneš (1919-1981)

Hřbitov v zimě

olej, sololit, 1975, 23,5 x 49 cm, sign. PD Beneš, rám, na zadní straně popsáno a signováno autorem, Český malíř a sochař Vlastimil Beneš se narodil v Praze. Jeho studia na Filosofické fakultě UK v oboru obecné historie přerušila nacistická okupace a uzavření školy. Pracoval jako dělník v pražských loděnicích, což mu dalo prostor rozpoznat svůj umělecký talent při práci na vlastních akvarelech a kresbách. Po roce 1943, kdy byl povolán do Německa na nucené práce, se vrátil zpátky do Prahy a vstoupil do spolku Štursa a později do skupiny Máj 57, který sdružoval umělce se širokým názorovým rozpětím a zájmem o moderní malířství a tvorbu v duchu současných francouzských tendencí. Od raných šedesátých let umělce zajímalo vyobrazení periferie a jejího estetického vlivu. Od výrazně průmyslových námětů se později dopracoval k přesnému opaku – vesnickým krajinám. Benešova celoživotní inspirace lidovým uměním se u něj promítá do jásavé barevnosti a stylizovaných tvarů. Hřbitov v zimě je spíše meditativní než pochmurný námět. Za zeď rozlohou skromného hřbitova s malým kostelíkem nedohlédneme, ale i tak lze rozeznat některé větší, zasněžené náhrobky a úhledné, zakulacené stromy mezi nimi. Vysázené tisy připomínají legendu o této dřevině, jejíž kořeny sahají až k ústům nebožtíků a napájí je životem. Atmosféra výjevu nabádá k vlastním niterným úvahám o smyslu a konci života. Nepříjemně mrazivé dojmy rozhání přívětivé tvary a malebnost výjevu. Podvědomá znalost podobných námětů, které se objevují na malovaném lidovém nábytku ze severních Čech, člověka uklidňuje. Výtvarník se tím jistě nechal inspirovat a výsledkem je plošnost plná chytrých tvarových zkratek.

studium na UK a VŠUP v Praze, soukromý žák E. Frinty, člen skupiny Máj 57

ID: 23

Vyvolávací cena: 120.000 CZK (4.286 €)

Ukončení prvního podání: 28. 05. 2020 15:00

Aktuální cena: 120.000 CZK (4.286 €)

Odhadní cena: 150 000 - 170 000 CZK