Karel Souček (1915-1982)

Sedící ženský akt

olejová tempera, tuš, karton, 1978, 52 x 73 cm, sign. LN K. Souček 78, rám, Vystudoval výtvarnou akademii v Praze a stal se členem Skupiny 42, se kterou si jej primárně spojujeme. Získal mimo jiné cenu za návrh výzdoby na Pražském hradě a v padesátých letech se představil na výstavě Expo 58 v Bruselu. Následně mu byla udělena Guggenheimova cena, která podtrhla jeho umělecký přínos a zařadila ho mezi naše nejvýznamnější umělce. Mezi jeho nejčastější náměty patří výjevy z pasáží, výkladních skříní obchodů nebo dílen, ve kterých probíhá rušný život a lidé zacházejí s magickými předměty. Zvláštní pozornost si zaslouží výtvarníkova četná zátiší a portrétní studie. Můžeme na nich sledovat proměnu malířova cítění a dobové vlivy. Hlavně v tušových malbách se potom ukazují jednotlivé rukopisné tahy malíře. Postavy se na nich většinou koupou v rozptýleném světle potemnělé místnosti, plné rozložených barev. Na Sedícím ženském aktu vidíme postavu, která se po probuzení zvedá na posteli a na tvář jí dopadají měkké paprsky světla z okna. Paleta barev, kde jsou zastoupeny modré skvrny v kombinaci s oranžovými, žlutými a fialovými, které známe z výjevů z ulic typických za Součkova působení ve Skupině 42. Malíř jimi předvádí až kaleidoskopickou skladbu zázračných odlesků. Tady jsou mírně zatlumené a dodávají výjevu na intimitě. Oblé tvary modelky v kombinaci s naznačenou perspektivou nás vtahují do její blízkosti a neopakovatelný okamžik s ní spoluprožíváme, konzultováno a ověřeno PhDr. Mgr. Michaelem Zachařem

ID: 26

Vyvolávací cena: 7.000 CZK (250 €)

Ukončení prvního podání: 28. 05. 2020 15:00

Aktuální cena: 7.000 CZK (250 €)

Odhadní cena: 12 000 - 20 000 CZK