Kamil Lhoták (1912-1990)

Růžový obdélník

smíšená technika na lepence, 1960, 17,5 x 22 cm, sign. LD Kamil Lhoták 1960, rám, obraz významného českého malíře a ilustrátora s duší básníka a velikou vizuální představivostí. Růžový obdélník je ukázkou typického Lhotákova pojetí krajiny. Široce rozpínající se pruh zeleného prostranství s nekonečně daleko sahajícím modrým nebem s náznakem bílých mraků, kontrastně koresponduje s výplody uvolněné snové asociace, které Lhoták do svých krajin komponuje. Krajiny často jen pojmenované Krajina s… v sobě nesou náznak poetického tajemství. Tvorba Kamila Lhotáka si jde vlastním osobitým směrem, přesto však dokáže reflektovat i na moderní světové umění. Ať už na tvorbu Roye Lichtensteina, nebo v šedesátých letech svými obrazy krajin s terči na op-artové hnutí. Obraz Růžový obdélník reprezentuje malířovu vyzrálou periodu tvorby

Provenience: Dílo pochází ze sbírky MUDr. Jiřího Presla, významného pražského gynekologa, který působil v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí a byl přítelem Kamila Lhoták, Jana Zrzavého a Františka Dvořáka, historika umění

Literatura: v soupisu díla uvedeno pod č. 1092/3

člen Umělecké besedy, SČUG Hollar, Skupiny 42

ID: 30

Vyvolávací cena: 250.000 CZK (8.929 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 28. 05. 2020 15:00

Aktuální cena: 250.000 CZK (8.929 €)

Odhadní cena: 300 000 - 380 000 CZK