Josef Čapek (1887-1945)

Chlapec se svítilnou

litografie, 1918, 25 x 17,7 cm, sign. PD Josef Čapek, papírová pasparta, list č. IX z Alba deseti grafických listů Josefa Čapka, Praha, Veraikon 1918, soupis Pavla Pečinová: Josef Čapek Grafika, Galerie Sklenář, Praha 2009, č. KG 86. Téma chlapce se svítilnou rozvíjel Čapek v několika podobách, vrcholem je právě tento grafický list. Světlo, které má v jeho díle velkou důležitost formální ale i duchovní, je zde přímo součástí příběhu a navozuje magickou atmosféru výjevu. Vyzařování tvaru ze tmy, kontrasty obrysů u postav mužů, žen i dětí uplatňuje autor už kolem roku 1914 a v jeho pozdější tvorbě patří k hlavním charakteristikám osobního Čapkova stylu. Nabízená llitografie je považována za raritu, na trhu se objevuje pouze výjimečně.

studium na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, zakladatel Skupiny výtvarných umělců

ID: 8

Vyvolávací cena: 45.000 CZK (1.608 €)

Ukončení prvního podání: 28. 05. 2020 15:00

Aktuální cena: 45.000 CZK (1.608 €)

Odhadní cena: 60 000 - 80 000 CZK