Letící andílek

dřevořezba, polychromie, polovina 18. století, Čechy, v. 60 cm cm, původně koupil majitel v Dorotheu za 60 000,- Kč, Kulturní památka (přiloženo rozhodnutí z Ministerstva kultury), přiložen znalecký posudek JUDr. et PhDr. Jaromíra Stacha. Plastika letícího andílka představuje kvalitní řezbářskou práci počínajícího rokoka. Původně byla socha součástí sakrálního mobiliáře interiéru kostela, pravděpodobně se jednalo o výzdobu oltářní architektury. Polychromie sochy je lehce poškozena, není však dobová, na rozdíl od pozlacených částí, které se znalci jeví jako původní. (cit. znalecký posudek JUDr. et PhDr. Jaromír Stach) Pozlacená drapérie nese znaky radikálního slohu druhé čtvrtiny 18. století, zatímco plnost objemů andílkovy postavy posouvá dataci spíše k polovině 18. století. Dle rozhodnutí Ministerstva kultury je socha letícího andílka předmětem, který dokládá historický vývoj a prostředí společnosti pro svou historickou a uměleckou hodnotu, čímž je prohlášena za kulturní památku. (Rozhodnutí Ministerstva kultury), křídla lehce uvolněna, poškozeno

Provenience: Dorotheum, soukromá sbírka

ID: 85

Vyvolávací cena: 35.000 CZK (1.400 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 19. 11. 2020 15:00

Aktuální cena: 35.000 CZK (1.400 €)

Odhadní cena: 80 000 - 120 000 CZK