Zdeněk Burian (1905-1981)

malíř, ilustrátor, žák prof. M. Švabinského a J. Obrovského, člen Sdružení výtvarníků Purkyně. Zdeněk Burian je považován za jednoho z nejslavnějších českých ilustrátorů. Často přezdívaný malíř “dobrodružství“, jenž byl dobrodruhem i mimo malířské plátno, svými ilustracemi obohatil nejen literární ale i filmový svět. Pro svůj nepřehlédnutelně výjimečný talent byl přijat již ve čtrnácti letech na Akademii výtvarného umění v Praze. Svým veskrze originálním, avšak těžko zařaditelným projevem se stal Zdeněk Burian jednou z dominantních osobností české výtvarné scény 20. století.

Malý krok pro člověka, velký pro lidstvo (Lidská šlépěj z jeskyně Cabrerets a první lidská šlépěj na Měsíci)

kvaš, papír, 5,2 x 8 a 5,5 x 8 cm, monogr. PD ZB, rám, lidská šlépěj z jeskyně Cabrerets a první lidská šlépěj na Měsíci. Tyto dva milníky lidské existence od sebe dělí pouhých 15 000 let. Od chvíle, kdy člověk vykročil z jeskyně, započal svou nejvýznamnější pouť napříč dějinami. Zdeněk Burian zde symbolicky potvrzuje úspěch svého druhu v překonávání nejen vlastních hranic

Literatura: Dějiny psané kamenem, Josef Kleibel, Zdeněk Buian 1976, str. 61

ID: 1

Vyvolávací cena: 1.000 CZK (40 €)

DRAŽBA UKONČENA: 29. 10. 2020 18:09

Aktuální cena: 30.000 CZK (1.200 €)