Zdeněk Burian (1905-1981)

malíř, ilustrátor, žák prof. M. Švabinského a J. Obrovského, člen Sdružení výtvarníků Purkyně. Zdeněk Burian je považován za jednoho z nejslavnějších českých ilustrátorů. Často přezdívaný malíř “dobrodružství“, jenž byl dobrodruhem i mimo malířské plátno, svými ilustracemi obohatil nejen literární ale i filmový svět. Pro svůj nepřehlédnutelně výjimečný talent byl přijat již ve čtrnácti letech na Akademii výtvarného umění v Praze. Svým veskrze originálním, avšak těžko zařaditelným projevem se stal Zdeněk Burian jednou z dominantních osobností české výtvarné scény 20. století.

Zlatokopův odkaz (ilustrace k periodické edici Dobrodružný svět)

kvaš, papír, 1929, 31 x 28 cm, sign. PD Z. Burian, rám, své mistrovství prokázal Zdeněk Burian zejména na poli dobrodružné ilustrace. Nabízená položka výtvarně doprovází Vilímkem vydávané periodikum Dobrodružný svět. Scéna náleží k příběhům britského novelisty Ottwella Binnse, který zasadil děj povídky do atmosféry nejrozsáhlejší Zlaté horečky na řece Klondike

Literatura: časopis "Dobrodružný svět" roč. 4, č. 5-13

ID: 3

Vyvolávací cena: 48.000 CZK (1.920 €)

DRAŽBA UKONČENA: 29. 10. 2020 18:02

Aktuální cena: 50.000 CZK (2.000 €)

Poslední dražitel: ID7**0 Historie příhozu