Michael Rittstein (1949)

Upytlačená dojnice

akryl, plátno, 2009, 40 x 50 cm, sign. PD M. Rittstein 2009, tento obraz propůjčil název výpravné knize mapující autorovy malé formáty i výstavě v Galerii Vltavín, která vydání knihy se studií Kateřiny Tučkové doprovázela. Námět obrazu je inspirován letními pobyty malíře v rodovém stavení v Brnířově, nedaleko německých hranic, kde pastva krav i pytláctví mají dávnou tradici. Rittsteinův pověstný smysl pro ironii zřejmě přinesl atmosféru „zdivočelé země“ do jeho tehdejší tvorby. Před rokem proběhnuvší retrospektivní výstava prof. Michaela Rittsteina v Jízdárně Pražského hradu potvrdila autorovo mimořádné postavení na české výtvarné scéně. Jeho navýsost osobitý bravurní malířský přednes mu přinesl uznání historiků umění i oblibu u sběratelů současného umění. Profesor Rittstein vedl 17 let Ateliér malířství na Akademii výtvarných umění v Praze a svým dílem je zastoupen mj. ve vídeňské Albertině, v pařížském Centre G. Pompidou, v pražské Národní galerii, bratislavské Danubianě atd.

Vystaveno: M. Rittstein - Upytlačená dojnice, Galerie Vltavín 9.12.2009 - 31.12.2009

Literatura: K. Tučková - M. Rittstein: malé formáty, Upytlačená dojnice..., Galerie Vltavín 2009, str. 86

studium na SOŠV v Praze, žák prof. A. Paderlíka na AVU tamtéž, spoluzakladatel Volného seskupení 12/15, Pozdě, ale přece, člen uměleckého sdružení Nová skupina a SVU Mánes

ID: 60

Vyvolávací cena: 58.000 CZK (2.320 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 06. 05. 2021 15:00

Aktuální cena: 58.000 CZK (2.320 €)

Odhadní cena: 80 000 - 100 000 Kč CZK