František Tichý (1896-1961)

žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění; malíř, kreslíř, grafik, illustrátor, scénograf, filmový výtvarník, pedagog; 1929 - 1935 žil ve Francii, kde umělecky dozrál; pracoval také v cirkuse a atmosférou manéže, cirkusů a artisty byl ovlivněn na celý život, v malbě a grafice používal motiv balance, který nebyl jen zobrazením artistického výkonu, ale také zohledněním života, lidské existence; poetistické teorie a Seuratův lyrismus již v roce 1931 ovlivnila např. díla Clown v manéži a Artista s talíři; další náměty představovalo prostředí kaváren, dění na ulicích, periferiích měst, maloval imaginativní portréty, zátiší; věnoval se ilustraci, kresbě a typografii, kresby uveřejňoval časopisecky; příležitostně od 20. let navrhoval šperky ze stříbra a měděného plechu; zabýval se plakátovou a známkovou tvorbou, scénografií; přední představitel avantgardního umění 30. let 20. století; profesor VŠUP v Praze (1945 - 1951); v 50. letech ilustroval knihy a bibliofilské tisky, vytvářel drobné grafické práce (pozvánky, exlibris), spolupracoval s filmem; zastoupen ve sbírkách NG, UPM, GHMP, ČMVU v Praze, MG v Brně, SNG v Bratislavě, GMU v Roudnici nad Labem, GVU v Havlíčkově Brodě, Západočeské galerie v Plzni, AJG v Hluboké nad Vltavou, GVU v Ostravě, MU v Olomouci, OG v Liberci, Severočeské galerie v Litoměřicích, GBR v Lounech aj. (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2006)

Pozvánka na koncert Ivana Moravce; P.f. AD 1946 (Novoročenka Václava Vydry a Dany Medřické)

2 x suchá jehla, 1955; 1945, 5,5 x 7,8; 8,76,8 cm, sign. DU Tichý 55; sign. LD Tichý 45, rám, při okrajích zažloutlý papír

Literatura: Dvořák: Grafické dílo: č. soupisu 266, s. 165/ č. 301 s. 178

žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění

ID: 20

Vyvolávací cena: 4.500 CZK (188 €)

Ukončení prvního podání: 22. 02. 2024 15:00

Aktuální cena: 4.500 CZK (188 €)