Alfons Mucha (1860-1939)
malíř, kreslíř, grafik, dekoratér a portrétista, je jednou z nejvýznamějších osobností evropské kultury konce 19. a začátku 20. století – období secese, v rakousku známé jako „Jugendstil“. Představuje poslední pokus o stylovou jednotu všech uměleckých odvětví. Secese popřela a překonala historismus a eklekticismus uměleckých slohů 19. století a položila základy pro rozvoj moderního umění 20. století. Hlavní myšlenka secese je o novém spojení umění se životem. Poznamenala celý další vývoj moderní kultury od architektury po všechny oblasti užitého umění. Navrhl poštovní známky (Hradčany) a bankovky, nevyhýbal se žádné oblasti dekorativního umění. Navrhoval šperky, sklo, nábytek, interiéry, ilustroval knížky a časopisy. Je autorem výzdoby Primátorského sálu v Obecním domě.Za svého pařížského pobytu proslul zejména plakáty pro herečku Sáru Bernhardtovou. Je autorem monumentální „Slovanské epopeje“, která má 20 pláten a každé toto plátno má rozměry kolem 610 x 810 cm. Slovanská epopej je trvale vystavena na zámku Moravský Krumlov. Alfons Mucha maloval Slovanskou epopej 18 let života. Dne 1. září 1928 byla oficiálně odevzdána městu Praze, které věnoval i okno pro katedrálu sv. Víta v roce 1931.
Poggio Bracciolini: Mistr Jan Hus na koncilu kostnickém
bibliofilie, 32,5 x 24 cm, ilustrace v přílohách Alfons Mucha, ilustrace v textu Jan Dědina, tisk Unie, nákladem vlastním A. Mucha a J. Dědina, Praha 1902, 87 s., celoplátěná vazba se zlaceným reliéfem, hřbet v místě poškozený, prasklá předsádka
významná osobnost evropské kultury konce 19. a začátku 20. století – období secese, v rakousku známé jako „Jugendstil“, proslul zejména plakáty pro herečku Sáru Bernhardtovou v Paříži, autorem monumentální „Slovanské epopeje“
ID: 1341
Vyvolávací cena: 1.000 CZK (42 €)
Plánované ukončení: 24. 05. 2024 16:05
Aktuální cena: 1.000 CZK (42 €)