Zdeněk Burian (1905-1981)

malíř, ilustrátor, žák prof. M. Švabinského a J. Obrovského, člen Sdružení výtvarníků Purkyně. Zdeněk Burian je považován za jednoho z nejslavnějších českých ilustrátorů. Často přezdívaný malíř “dobrodružství“, jenž byl dobrodruhem i mimo malířské plátno, svými ilustracemi obohatil nejen literární ale i filmový svět. Pro svůj nepřehlédnutelně výjimečný talent byl přijat již ve čtrnácti letech na Akademii výtvarného umění v Praze. Svým veskrze originálním, avšak těžko zařaditelným projevem se stal Zdeněk Burian jednou z dominantních osobností české výtvarné scény 20. století.

Krajina u Siwalik Hills

kvaš, papír, 27 x 9 cm, sign. LD Z. Burian, rám, Burianovy rekonstrukce jako jedny z mála vykazují poetický náboj, jehož účinek posiluje i barvená paleta obrazů, která jim dodává na přitažlivosti. Na první pohled zaujmou čisté, jasné tóny s dějem odehrávajícím se v prozářeném denním světle. Ilustrace převážně zrcadlí konkrétní příběhy, čímž povyšují paleontologickou rekonstrukci na poutavé divadelní scény plné napětí a zdůrazňují tak vzájemné vztahy mezi protagonisty děje. „Burian opět využívá svých bohatých zkušeností z dobrodružné ilustrace a barevnou a světelnou perspektivou vytváří impozantní a tajuplné scenérie.“ (Vladimír Prokop, Zdeněk Burian, Gallery 2005)

Literatura: Dějiny psané kamenem, Josef Kleibel, Zdeněk Buian 1976, str. 15

ID: 1

Vyvolávací cena: 20.000 CZK (715 €)

DRAŽBA UKONČENA: 04. 05. 2020 17:03

Aktuální cena: 38.000 CZK (1.358 €)

Poslední dražitel: ID7**5 Historie příhozu