Zdeněk Burian (1905-1981)

malíř, ilustrátor, žák prof. M. Švabinského a J. Obrovského, člen Sdružení výtvarníků Purkyně. Zdeněk Burian je považován za jednoho z nejslavnějších českých ilustrátorů. Často přezdívaný malíř “dobrodružství“, jenž byl dobrodruhem i mimo malířské plátno, svými ilustracemi obohatil nejen literární ale i filmový svět. Pro svůj nepřehlédnutelně výjimečný talent byl přijat již ve čtrnácti letech na Akademii výtvarného umění v Praze. Svým veskrze originálním, avšak těžko zařaditelným projevem se stal Zdeněk Burian jednou z dominantních osobností české výtvarné scény 20. století.

Tvář dívky z Brassempouy

kombinovaná technika, kvaš, papír, 12,3 x 8,2 cm, sign. PD Z. Burian, zobrazování lidské postavy či tváře bylo pro pravěkého člověka téměř zapovězeným aktem. Když pomineme kultovní ztvárnění Venuší, na které se tento imperativ nevztahoval, známe dnes pouze několik málo vzácných výjimek zobrazení lidské podoby. Nabízená položka představuje Burianovo zpracování dávnověké tváře dívky z Brassempoy

Literatura: Dějiny psané kamenem, Josef Kleibel, Zdeněk Buian 1976, str. 51, Menschen der Urzeit, Die Entwicklung des Lebens auf unserer Erde, Weltbild Verlag, str. 144

ID: 11

Vyvolávací cena: 2.000 CZK (72 €)

DRAŽBA UKONČENA: 04. 05. 2020 17:25

Aktuální cena: 22.000 CZK (786 €)

Poslední dražitel: ID5**6 Historie příhozu