Zdeněk Burian (1905-1981)

malíř, ilustrátor, žák prof. M. Švabinského a J. Obrovského, člen Sdružení výtvarníků Purkyně. Zdeněk Burian je považován za jednoho z nejslavnějších českých ilustrátorů. Často přezdívaný malíř “dobrodružství“, jenž byl dobrodruhem i mimo malířské plátno, svými ilustracemi obohatil nejen literární ale i filmový svět. Pro svůj nepřehlédnutelně výjimečný talent byl přijat již ve čtrnácti letech na Akademii výtvarného umění v Praze. Svým veskrze originálním, avšak těžko zařaditelným projevem se stal Zdeněk Burian jednou z dominantních osobností české výtvarné scény 20. století.

Tvář z Věstonic

kombinovaná technika, kvaš, papír, 12,3 x 6 cm, monogr. PD ZB, obdobnou výjimku přestavuje také podobizna tváře z Věstonic. Dohromady pak tyto dvě Burianovy rekonstrukce tvoří vzácnou ukázku pravěké vůle k zobrazování podoby obyčejného člověka

Literatura: Dějiny psané kamenem, Josef Kleibel, Zdeněk Buian 1976, str. 51, Menschen der Urzeit, Die Entwicklung des Lebens auf unserer Erde, Weltbild Verlag, str. 144

ID: 12

Vyvolávací cena: 2.000 CZK (72 €)

DRAŽBA UKONČENA: 04. 05. 2020 17:17

Aktuální cena: 13.001 CZK (465 €)

Poslední dražitel: ID5**6 Historie příhozu