Zdeněk Burian (1905-1981)

malíř, ilustrátor, žák prof. M. Švabinského a J. Obrovského, člen Sdružení výtvarníků Purkyně. Zdeněk Burian je považován za jednoho z nejslavnějších českých ilustrátorů. Často přezdívaný malíř “dobrodružství“, jenž byl dobrodruhem i mimo malířské plátno, svými ilustracemi obohatil nejen literární ale i filmový svět. Pro svůj nepřehlédnutelně výjimečný talent byl přijat již ve čtrnácti letech na Akademii výtvarného umění v Praze. Svým veskrze originálním, avšak těžko zařaditelným projevem se stal Zdeněk Burian jednou z dominantních osobností české výtvarné scény 20. století.

Otisk lidské ruky z jeskyně v Gargas

kvaš, papír, 23,4 x 28 cm, sign. PD Z. Burian, stopy rukou paleolitických lovců zanechané na stěnách jeskyní představují skutečnou záhadu. Tyto záznamy pravěké lidské existence byly pravděpodobně vytvořeny otiskem dlaně na sklaní plochu, kterou následně lovci ostříkali směsí vody a červené nebo hnědé hlíny. Význam těchto maleb neni doposud s jistotou objasněn. Některé domněky hovoří o jakémsi podpisu osoby, která dané místo navštívila a otiskem své ruky tak zanechala důkaz své přítomnosti. Jiné však naznačují možný pokus o vysílání zpráv ve znakové řeči tvořené postavením a modifikací prstů na rukou. Burianova kresba rekonstruuje tento akt, který v konečném důsledku bez ohledu na jeho význam představuje určitý časový záznam

Literatura: Dějiny psané kamenem, Josef Kleibel, Zdeněk Buian 1976, str. 54

ID: 13

Vyvolávací cena: 9.000 CZK (322 €)

DRAŽBA UKONČENA: 04. 05. 2020 17:18

Aktuální cena: 27.000 CZK (965 €)

Poslední dražitel: ID2**6 Historie příhozu