Zdeněk Burian (1905-1981)

malíř, ilustrátor, žák prof. M. Švabinského a J. Obrovského, člen Sdružení výtvarníků Purkyně. Zdeněk Burian je považován za jednoho z nejslavnějších českých ilustrátorů. Často přezdívaný malíř “dobrodružství“, jenž byl dobrodruhem i mimo malířské plátno, svými ilustracemi obohatil nejen literární ale i filmový svět. Pro svůj nepřehlédnutelně výjimečný talent byl přijat již ve čtrnácti letech na Akademii výtvarného umění v Praze. Svým veskrze originálním, avšak těžko zařaditelným projevem se stal Zdeněk Burian jednou z dominantních osobností české výtvarné scény 20. století.

Paranthropus při sběru bobulí

kvaš, papír, 14,5 x 26 cm, sign. PD Z. Burian, rám, Zdeněk Burian se řadí mezi umělce, kteří svou tvorbou výrazně napomohli k popularizaci vědy a historie. Dobrodruh tělem i duší ve svých dílech ztvárňoval vzdálené doby i končiny, jež ho vábily svým tajemstvím. Zcela zásadní je pro jeho tvorbu rok 1935, kdy se setkává s paleontologem Josefem Augustou, jehož konzultace Burianovi napomohly k obrazové rekonstrukci prehistorických zvířat a života pravěku. Svými kresbami i malbami tak otevřel cestu k přijetí vědecké paleontologie a jeho dílo se stalo předlohou pro průlomový filmový výstup režiséra Karla Zemana, Cesta do pravěku

Literatura: Dějiny psané kamenem, Josef Kleibel, Zdeněk Buian 1976, str. 19

ID: 3

Vyvolávací cena: 130.000 CZK (4.643 €)

DRAŽBA UKONČENA: 04. 05. 2020 17:05

Aktuální cena: 140.000 CZK (5.000 €)

Poslední dražitel: ID7**5 Historie příhozu