Zdeněk Burian (1905-1981)

malíř, ilustrátor, žák prof. M. Švabinského a J. Obrovského, člen Sdružení výtvarníků Purkyně. Zdeněk Burian je považován za jednoho z nejslavnějších českých ilustrátorů. Často přezdívaný malíř “dobrodružství“, jenž byl dobrodruhem i mimo malířské plátno, svými ilustracemi obohatil nejen literární ale i filmový svět. Pro svůj nepřehlédnutelně výjimečný talent byl přijat již ve čtrnácti letech na Akademii výtvarného umění v Praze. Svým veskrze originálním, avšak těžko zařaditelným projevem se stal Zdeněk Burian jednou z dominantních osobností české výtvarné scény 20. století.

Útěk před mamutem (Rychlonohý Džar)

tuš, kvaš, papír, 26 x 17 cm, monogr. LD ZB, rám, ilustrace ke knize Rychlonohý Džar, Semjon Karatov, 1967, Svět sovětů. Rychlonohý Džar, osamělý po vyhnání z kmene, prožívá napínavá dobrodružství v pralese a stepi, doprovázen jeskynním lvem a stepním psem. Jeho příběh je vyprávěn na pozadí tvrdého boje pravěkého člověka s drsnou přírodou, dravými zvířaty a nepřátelskými kmeny. V zobrazení tohoto světa byl Z. Burian mistrem. Spolupracoval s předními odborníky z řad paleontologů, antropologů a zoologů a pod jejich vedením vyobrazoval pravěká zvířata a prehistorické krajiny. Scéna z knihy Rychlonohý Džar zobrazuje stejnojmenného hrdinu, jež utíká před majestátným pravěkým tvorem. Tato ilustrace doprovází další narativ dobrodružné literatury a mistrně předvádí ilustrátorský um Zdeňka Buriana

Literatura: S. Karatov, Rychlonohý Džar, Svět sovětů 1967

ID: 4

Vyvolávací cena: 25.000 CZK (893 €)

DRAŽBA UKONČENA: 04. 05. 2020 17:06

Aktuální cena: 75.000 CZK (2.679 €)

Poslední dražitel: ID7**5 Historie příhozu