Zdeněk Burian (1905-1981)

malíř, ilustrátor, žák prof. M. Švabinského a J. Obrovského, člen Sdružení výtvarníků Purkyně. Zdeněk Burian je považován za jednoho z nejslavnějších českých ilustrátorů. Často přezdívaný malíř “dobrodružství“, jenž byl dobrodruhem i mimo malířské plátno, svými ilustracemi obohatil nejen literární ale i filmový svět. Pro svůj nepřehlédnutelně výjimečný talent byl přijat již ve čtrnácti letech na Akademii výtvarného umění v Praze. Svým veskrze originálním, avšak těžko zařaditelným projevem se stal Zdeněk Burian jednou z dominantních osobností české výtvarné scény 20. století.

Robinson se shledává s Evropanem

kombinovaná technika, tuš, papír, 17,5 x 24 cm, monogr. LD ZB, rám, Rozřízli nožem pouta zajatců na rukou a na nohou a vynesli je na břeh. Pátek položil do prázdného člunu velký kámen a potopil jej. Evropan byl muž asi čtyřicetiletý, v chatrném již obleku, velmi zmořen přestálými útrapami a chvěl se na celém těle. Robinson se ho zeptal, kdo je. Zajatec zašeptal: „Christianus, Hispanus." Robinson porozuměl, že říká: Křesťan a Španěl. Druhý zajatec byl asi padesátiletý divoch. Byl snad v ještě horším stavu než Španěl. Str. 197

Literatura: J. V. Pleva, Robinson Crusoe, SNDK, 1956

ID: 8

Vyvolávací cena: 35.000 CZK (1.250 €)

DRAŽBA UKONČENA: 04. 05. 2020 17:07

Aktuální cena: 35.000 CZK (1.250 €)

Poslední dražitel: ID4**9 Historie příhozu