Zdeněk Burian (1905-1981)

malíř, ilustrátor, žák prof. M. Švabinského a J. Obrovského, člen Sdružení výtvarníků Purkyně. Zdeněk Burian je považován za jednoho z nejslavnějších českých ilustrátorů. Často přezdívaný malíř “dobrodružství“, jenž byl dobrodruhem i mimo malířské plátno, svými ilustracemi obohatil nejen literární ale i filmový svět. Pro svůj nepřehlédnutelně výjimečný talent byl přijat již ve čtrnácti letech na Akademii výtvarného umění v Praze. Svým veskrze originálním, avšak těžko zařaditelným projevem se stal Zdeněk Burian jednou z dominantních osobností české výtvarné scény 20. století.

Robinson a marné pokusy rozdělat oheň

kombinovaná technika, tuš, papír, 14 x 24 cm, sign. LD Z. Burian, rám, Teprve teď si Robinson uvědomil, v jakém velikém nebezpečí se nacházel. Kdyby byl zůstal hluboko mezi keři, nebyl by před ohněm utekl. Tak rychle se oheň šířil. Byl to příšerný pohled. Katastrofa však přinesla Robinsonovi velké dobro. Dala mu oheň. Po bouři sešel Robinson v místa, kde dosud hořely stromy. Tam uchopil hořící větev a běžel rychle po svahu dolů směrem k jeskyni. Str. 73

Literatura: J. V. Pleva, Robinson Crusoe, SNDK, 1956

ID: 9

Vyvolávací cena: 35.000 CZK (1.250 €)

DRAŽBA UKONČENA: 04. 05. 2020 17:08

Aktuální cena: 39.000 CZK (1.393 €)

Poslední dražitel: ID4**9 Historie příhozu