Josef Liesler (1912-2005)

Fašistická gesta

olej, překližka, 1948, 35 x 49,5 cm, sign. DU Liesler 48, na zadní straně štítek s popisem a razítko VYSTAVENO V MÁNESU 1948, Josef Liesler patří mezi nejvýraznější postavy českého výtvarného umění dvacátého století. Byl členem skupin Sedm v říjnu, Spolku výtvarných umělců Mánes, Sdružení českých umělců grafiků Hollar a skupiny RADAR. Věnoval se grafice, malbě, kresbě, ilustraci a tvorbě známek. Za svoji práci získal mnoho ocenění. Z těch významnějších například cenu UNESCO za nejkrásnější známku roku s názvem Hydrologická dekáda a prezidentem v roce 2003 udělenou Medaili Za zásluhy. Olej Fašistická gesta se dá zařadit mezi Lieslerova biblická témata, která se objevila už na poslední skupinové výstavě Sedm v říjnu v roce 1942. Velmi intenzivně reagoval na tragické události války. Jeho obrazy vyjadřující úzkost, jsou zahaleny tajuplnou anonymní atmosférou, která později pronikla i do nejznámější části jeho díla – do postav „tajemných soudců“. Lieslerovy postavy často upoutají a zneklidní lhostejností, netečností či jakousi nemožností vidět to, co se právě odehrává. Mnohdy vypadají jako by se octly v nějakém téměř surreálním zlém snu. Je patrné strnutí, strach, údiv či zamyšlení, jako by tyto emoce existovaly jaksi anonymně, uzavřeně v každé jednotlivé postavě figurální stafáže. Zároveň se zde odráží Lieslerův blízký vztah k divadlu. Řada jeho pláten působí přímo jako divadelní výjev, A také leckterá tvář z Lieslerových obrazů vyhlíží jako v jevištním osvětlení. Tvář a maska, tělo a kostým. Nabízené dílo stojí na hranici dvou období. Doznívajících ozvěn prožitých hrůz a následné reflexe a očekávání. To z toho díla činí výjimečné a přesto charakteristické dílo českého, ale i světového poválečného umění.

Provenience: obraz pochází z pozůstalosti autora

ID: 60

Vyvolávací cena: 65.000 CZK (2.709 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 22. 09. 2022 15:00

Aktuální cena: 65.000 CZK (2.709 €)