Otakar Hůrka (1889-1966)

žák A. Kalvody, člen Salon d´automne ve Francii; malíř, grafik; 1920 se vydal na studijní cestu do Francie; 1921 vystavoval na pařížském jarním Salonu, v témže roce obeslal i podzimní Salon; v této době byla jeho díla publikována ve Francii v uměleckých časopisech; po návratu se věnoval krajinářství; inspirací mu bylo Posázaví, vznikl také soubor dřevorytů, který vydal pod názvem Album Posázaví; v grafice se věnoval i ex libris, ilustroval knihy a publikoval kresby v novinách; jeho díla byla reprodukována ve Zlaté Praze, Veraikonu a jinde; samostatně vystavoval od rokuk 1908 (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1999)

Na hrázi

olej, karton, 50 x 56 cm, sign. PD Otakar Hůrka, původní rám, Otakar Hůrka (1889-1966) byl žákem význačného českého krajináře Aloise Kalvody a tomuto žánru, české krajině, zůstal věrný po celý život. V letech 1920–1923 absolvoval Hůrka studijní pobyt ve Francii (stipendium od prezidenta T. G. Masaryka). V roce 1921 vystavoval v pařížském Jarním salonu s velkým ohlasem, byl jmenován členem Salon dautomne. Po návratu do vlasti, kterou již nikdy neopustil, maloval a vystavoval svoje krajiny převážně z oblasti Polabí a hlavně ze svého milovaného Posázaví. Za svůj život vytvořil velkou řadu olejů, je autorem knižních ilustrací a z grafiky jsou ceněny jeho dřevoryty. V roce 1948 byl vyloučen ze Svazu výtvarných umělců a do konce svého života nemohl vystavovat a ani jiným způsobem veřejně prezentovat své práce.

žák A. Kalvody v krajinářské škole, člen Salon d´automne ve Francii

ID: 142

Vyvolávací cena: 12.000 CZK (500 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 03. 11. 2022 15:00

Aktuální cena: 12.000 CZK (500 €)

Odhadní cena: 20 000 - 30 000 Kč CZK