Jaroslav Ronek (1892-1962)

soukromý žák prof. Reisnera a Preislera; malíř; zabýval se malířskou tvorbou, s oblibou zachycoval průmyslové objekty, zejména parní lokomotivy; věnoval se ilustrátorské tvorbě (mj. v časopise Moře a plavba) (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2004, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2004)

Lokomotiva

olej, sololit, 48 x 63 cm, sign. PD Ronek, rám, Jaroslav Ronek je veřejnosti znám jako malíř lokomotiv, nádraží či průmyslových objektů. Studoval nejprve soukromě u profesora Karla Reisnera, který si v roce 1905 založil vlastní výtvarnou školu. Mezi Ronkovy další učitele patřil také Jan Preisler působící na pražské Uměleckoprůmyslové škole a posléze i na Akademii výtvarných umění. Ronek proslul jako malíř lokomotivy 387.0 pojmenované podle krátkého komínu jako Mikádo. Kromě volné tvorby se podílel také na ilustracích časopisu „Moře a plavba“. Svou fascinací světem techniky a páry navazuje na francouzské impresionisty, kteří v námětech nádražních hal či projíždějících vlaků spatřovali jedinečnou příležitost k zachycení atmosférických proměn., rám otlučený

Antiqari.at Radhošťská

soukromý žák prof. Reisnera a J. Preislera

ID: 155

Vyvolávací cena: 10.000 CZK (417 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 03. 11. 2022 15:00

Aktuální cena: 10.000 CZK (417 €)

Odhadní cena: 15 000 - 20 000 Kč CZK