Josef Liesler (1912-2005)

Důl Klement Gottwald na Ostravsku

tempera, karton, 1950, 60,5 x 85,5 cm, sign. LD Liesler 1950, na zadní straně popsáno autorem, Josef Liesler je jednou z nejvýraznějších postav českého výtvarného umění dvacátého století. Byl členem skupin Sedm v říjnu, Spolku výtvarných umělců Mánes, Sdružení českých umělců grafiků Hollar a skupiny RADAR. Věnoval se grafice, malbě, kresbě, ilustraci a tvorbě známek. Za svoji práci získal mnoho ocenění. Významnějšími z nich byly například cena UNESCO za nejkrásnější známku roku s názvem Hydrologická dekáda a Medaile Za zásluhy, udělená prezidentem v roce 2003. Temperu Důl Klement Gottwald na Ostravsku výtvarník vytvořil dva roky poté, co se Skupina 42 rozpustila. Právě v těchto letech začal Liesler inklinovat k realistické malbě, což u něj eskalovalo v šedesátých letech. Hutná barevnost a dojem z krajiny se střídají s pečlivě zachycenými industriálními budovami s těžební věží. Důl, který se rozkládá pod nimi nevidíme, ale tušíme jej. (Anita Nikl)

ID: 156

Vyvolávací cena: 32.000 CZK (1.334 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 03. 11. 2022 15:00

Aktuální cena: 32.000 CZK (1.334 €)

Odhadní cena: 45 000 - 55 000 Kč CZK