Josef Liesler (1912-2005)

Tichý Don 1, II. díl

tempera, karton, 50. léta 20. století, 90 x 60 cm, sign. na zadní straně Josef Liesler, tempera Tichý Don 1, II. díl, vznikla jako předloha k plakátu pro sovětský válečný film režiséra Sergeje Gerasimova. Ten ho podle klasické předlohy románu od Michailova Alexandroviče Šolochova natočil v roce 1958. O zfilmování se režisér pokoušel už o deset let dříve, nebylo mu to ale povoleno kvůli chladným vztahům se Stalinem. Zachycená scéna ukazuje Grigorije Melechova, jehož osudy líčí čtyřdílná románová epopej. Donský kozák v ní bojuje na straně kontrarevoluce, prožívá tragickou lásku a nakonec pochopí svůj omyl a začne bojovat na straně lidu. Výraz, ke kterému se Liesler v tomto díle uchýlil, čerpá inspiraci z fauvismu. Křiklavými barvami, kontrasty a dynamikou vyjadřuje revoluční náladu a syrovost okamžiku, v němž se aktéři nacházejí. Z postav na plátně číší odhodlání bojovat a energie okamžiku se neustále stupňuje. Nejde o bezhlavý obdiv k válce a násilí. V krvavých očích koně, který se staví na zadní a divoce ržá, zahlédneme i rovinu ukrutného zmaru. Podobný motiv už jsme párkrát mohli u Lieslera spatřit. Šlo o kritické oleje, které tvořil v době surrealismu, a které odkazovaly k hrůzám světové války.

ID: 158

Vyvolávací cena: 37.000 CZK (1.542 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 03. 11. 2022 15:00

Aktuální cena: 37.000 CZK (1.542 €)

Odhadní cena: 45 000 - 55 000 Kč CZK