Jiří Načeradský (1939-2014)

Kudlanka dominantní

olej, plátno, 2011, 60 x 80 cm, sign. PD Načeradský, rám, posouzeno kurátorem a správcem pozůstalosti Petrem Machem, námět ženy v různých podobenstvích se prolíná celým Načeradského dílem. Vedle realistických vyobrazení podle fotografií překvapoval Načeradský zpodobením žen jako agresivních kudlanek anebo naopak Venuší hodných úcty a zbožštění. Sám k tomu v rozhovoru pro Lidové noviny poznamenal: „Když ale chlapi jsou tak nudní. Všichni jsou stejní. Jenom chytřejší, hloupější, zločinci nebo hrdinové – žádný překvapení. Jsou spočitatelní, mají nějakou mechanickou logiku. Ženský, to je jiná. Aragon říkal, a na starý kolena tomu věřím čím dál víc, že „žena je budoucnost muže“." Představená malba je ukázkou autorova vyobrazení ženy jako kudlanky, sebevědomé dominantní lovkyně nebohých mužů. To odpovídá Načeradského oblíbenému tvrzení, že žena je silnější pohlaví. Jiří Načeradský je zastoupen 7 díly ve sbírce pařížského Centre G. Pompidou, kde byla jeho díla také opakovaně vystavena.

žák prof. V. Rady na AVU v Praze, člen Volného sdružení 12/15

ID: 38

Vyvolávací cena: 68.000 CZK (2.834 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 03. 11. 2022 15:00

Aktuální cena: 68.000 CZK (2.834 €)

Poslední dražitel: ID3**7 Historie příhozu

Odhadní cena: 80 000 - 120 000 Kč CZK