Josef Vyleťal (1940-1989)

Římský spánek

olej, překližka, 1981, 30,5 x 40 cm, sign. LD J. Vyleťal, rám, na zadní straně popsáno, Josef Vyleťal studoval u J. Kouly na Fakultě architektury VŠT v Bratislavě a u Adolfa Hoffmeistera na VŠUP v Praze. Pracoval jako scénograf pro Divadlo Na zábradlí v Praze a v roce 1968 se stal členem redakce časopisu Tvář. Je autorem výtvarné stránky filmu Panna a netvor, dnes již kultovního snímku režiséra Juraje Herze, který získal několik domácích i světových ocenění. Mimo to spolupracoval s režiséry Janem Němcem a Františkem Vláčilem. Věnoval se hlavně ilustracím, objektům pro architektonický prostor a plakátové tvorbě, kde patřil k manýristické větvi českého plakátu. Často citoval své vzory a konkrétní umělecká díla minulosti. Největší inspirací mu byli malíři jako Hieronymus Bosch, Paul Bruegel, Arcimboldo, nebo Francisco de Goya. Své vzory měl také v surrealismu, kde obdivoval Salvatora Dalího. Velmi blízký vztah měl i k Mikoláši Medkovi. Oblibené téma smrti, symbolu marnosti lidského boje s osudem, ale i lásku k antické mytologii, vidíme na oleji Římský spánek. Rozostřená kopcovitá krajina s borovicemi evokuje pahorky italského města. V ní leží prapodivná alegorická postava. Zvláštní slepenec člověka s koňskou hlavou v bohatém rouchu evokuje apokalyptickou zrůdu. Její gesta, v kombinaci se všudypřítomnými hady, kteří vylézají z částí oděvu, nás velmi zneklidňují. Nápadná podobnost s obrazem Spící Venuše od Giorgiona nás vede k zamyšlení nad pomíjivostí krásy. Tato groteskní a opozitní postava stvořená Vyleťalem dopřává terapeutický výsměch všem snahám zvrátit osud a nutí ke smíření. (Anita Nikl), na rámu oděrky

žák prof. A. Hoffmeistera na VŠUP v Praze

ID: 61

Vyvolávací cena: 190.000 CZK (7.917 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 03. 11. 2022 15:00

Aktuální cena: 190.000 CZK (7.917 €)