Jiří Načeradský (1939-2014)

Venuše pastózní

olej, plátno, 2005, 31,5 x 45,5 cm, sign. PD Načeradský 2005, rám, posouzeno kurátorem a správcem umělecké pozůstalosti autora Petrem Machem. Námět ženy v různých podobenstvích se prolíná celým Načeradského dílem. Vedle realistických vyobrazení podle fotografií překvapoval Načeradský zpodobením žen jako agresivních kudlanek anebo naopak Venuší hodných úcty a zbožštění. Sám k tomu v rozhovoru pro Lidové noviny poznamenal: „Když ale chlapi jsou tak nudní. Všichni jsou stejní. Jenom chytřejší, hloupější, zločinci nebo hrdinové – žádný překvapení. Jsou spočitatelní, mají nějakou mechanickou logiku. Ženský, to je jiná. Aragon říkal, a na starý kolena tomu věřím čím dál víc, že „žena je budoucnost muže“. Představená malba je ukázkou autorova vyobrazení ženy jako Venuše, s využitím vysoké vrstvy olejové barvy. Jiří Načeradský je zastoupen 7 díly ve sbírce pařížského Centre G. Pompidou, kde byla jeho díla také opakovaně vystavena.

žák prof. V. Rady na AVU v Praze, člen Volného sdružení 12/15

ID: 79

Vyvolávací cena: 24.000 CZK (1.000 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 23. 02. 2023 15:00

Aktuální cena: 24.000 CZK (1.000 €)

Poslední dražitel: ID3**7 Historie příhozu