Alfons Mucha

(1860-1939)

malíř, kreslíř, grafik, dekoratér a portrétista, je jednou z nejvýznamějších osobností evropské kultury konce 19. a začátku 20. století – období secese, v rakousku známé jako „Jugendstil“. Představuje poslední pokus o stylovou jednotu všech uměleckých odvětví. Secese popřela a překonala historismus a eklekticismus uměleckých slohů 19. století a položila základy pro rozvoj moderního umění 20. století. Hlavní myšlenka secese je o novém spojení umění se životem. Poznamenala celý další vývoj moderní kultury od architektury po všechny oblasti užitého umění. Navrhl poštovní známky (Hradčany) a bankovky, nevyhýbal se žádné oblasti dekorativního umění. Navrhoval šperky, sklo, nábytek, interiéry, ilustroval knížky a časopisy. Je autorem výzdoby Primátorského sálu v Obecním domě.Za svého pařížského pobytu proslul zejména plakáty pro herečku Sáru Bernhardtovou. Je autorem monumentální „Slovanské epopeje“, která má 20 pláten a každé toto plátno má rozměry kolem 610 x 810 cm. Slovanská epopej je trvale vystavena na zámku Moravský Krumlov. Alfons Mucha maloval Slovanskou epopej 18 let života. Dne 1. září 1928 byla oficiálně odevzdána městu Praze, které věnoval i okno pro katedrálu sv. Víta v roce 1931.

  • Alfons Mucha

    (1860-1939)

    Princezna Hyacinta

    Položka č.: 163

    Vyvolávací cena: 8.000 CZK (320 €)

    Plánované ukončení: 27. 02. 2020 15:00

    litoofset, 1911, 28,6 x 18,7 cm, značeno LD v tisku : Copyright 1911 by Mojmír Urbánek, déposé, papírová pasparta, zmenšenina původního plakátu k baletní pantomimě Princezna Hyacinta, vyšlo jako titulní list klavírního výtahu z této baletní pantomimy - O. Nedbal,L. Novák: Princezna Hyacinta, naklad…

    Aktuální cena: 18.500 CZK (740 €)

    Poslední dražitel: ID7**6 Historie příhozu