Karel Tondl

(1893-1980)

žák prof. J. Loukoty, V. Bukovace, J. Preislera a M. Švabinského na AVU v Praze, studium dějin umění, estetiky a filozofie na FF UK, grafika na Sorboně v Paříži, zakladatel SVU Aleš, člen Societé Nationale des Beaux-Art v Paříži, Print Society v Londýně, UB Slovenské v Bratislavě, SČUG Hollar; malíř, grafik, ilustrátor, historik umění, pedagog; absolvoval studijní cesty po Evropě a USA, několik let žil v Paříži a ve Švýcarsku; působil v gobelínové dílně v Madridu a vatikánských mozaikářských dílnách v Římě; pedagog Státní grafické školy v Praze (od 1925); věnoval se malbě, volné grafice, ilustraci, známkové tvorbě (mj. 1957 Josef Ressel, 1958 Mariánské Lázně), monumentálním kompozicím, gobelínům; vynikal jako tvůrce monotypů (alegorie koupajících se žen a dětí); v krajině zobrazoval okolí Prahy, Veřovice, Slovácko a motivy ze Švýcarska, Francie (hlavně Paříže a Alp), Vysokých Tater; o umění přednášel i publikoval, působil jako výtvarný referent Naší doby, zabýval se tvorbou H. Boetingera a grafikou M. Švabinského; vydával bibliofilské tisky, grafické práce byly vydávány i jako prémie Hollara; věnoval se hře na housle, koncertoval jako sólista; zastoupen v NG a GHMP v Praze, MG v Brně, SNG v Bratislavě, KGVU ve Zlíně, Muzea Kroměřížska v Kroměříži, Slovácké galerie v Uherském Hradišti, Horácké galerie v Novém Městě na Moravě, GVU v Karlových Varech a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2007, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2007)

  • Karel Tondl

    (1893-1980)

    V kryptě

    Položka č.: 131830

    Vyvolávací cena: 200 CZK (8 €)

    Plánované ukončení: 23. 04. 2019 19:45

    lept, suchá jehla, 23,7 x 16 cm, sign. PD Karel Tondl , při okrajích mimo tisk přeložený a zašpiněný papír, žák prof. J. Loukoty, V. Bukovace, J. Preislera a M. Švabinského na AVU v Praze, studium dějin umění, estetiky a filozofie na FF UK, grafika na Sorboně v Paříži, zakladatel SVU Aleš, člen Soci…

    Aktuální cena: 200 CZK (8 €)

  • Karel Tondl

    (1893-1980)

    Nádvoří Františkova Musea v Brně

    Položka č.: 194257

    Vyvolávací cena: 150 CZK (6 €)

    Plánované ukončení: 21. 05. 2019 17:50

    lept, 1916, 31,5 x 21,6 cm, sign. PD Karel Tondl 1919, PD v desce značeno Tondl 1916 Brno, při okrajích mimo tisk pokrčený a natržený papír, Antikvariát Dlážděná, žák prof. J. Loukoty, V. Bukovace, J. Preislera a M. Švabinského na AVU v Praze, studium dějin umění, estetiky a filozofie na FF UK, graf…

    Aktuální cena: 150 CZK (6 €)

  • Karel Tondl

    (1893-1980)

    Kostel sv. Jana Křtitele v Kroměříži

    Položka č.: 185520

    Plánované ukončení: 21. 05. 2019 17:55

    dřevoryt, 1946, 32,4 x 22,9 cm, sign. PD Karel Tondl, autorský tisk, Antikvariát Dlážděná, žák prof. J. Loukoty, V. Bukovace, J. Preislera a M. Švabinského na AVU v Praze, studium dějin umění, estetiky a filozofie na FF UK, grafika na Sorboně v Paříži, zakladatel SVU Aleš, člen Societé Nationale des…

    Aktuální cena: 200 CZK (8 €)