Karel Svolinský
(1896-1986)žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes; malíř, grafik, ilustrátor, scénograf, pedagog; 1928 získal státní stipendium, působil ve speciálním ateliéru užité grafiky jako vedoucí a profesor na VŠUP v Praze (1945 - 1970); ve své tvorbě se orientoval zejména na kresbu, byl však všestranně nadaným umělcem; čerpal z lidového výtvarného projevu; kresbu charakterizuje citlivá, tenká, črtaná linie, barva jen náznakově koloruje kresebně vymezený tvar; jeho dílo má blízko k lidovému projevu i poezii, do které přetváří skutečnost; věnoval se i kresebným studiím pohybu (tance a sportu), zúročil je při návrzích tanečních lidových kostýmů (pro Skupinu J. Jeřábkové - Slovenské tance, Moravské dvojzpěvy); tvořil téměř všemi grafickými technikami, v portrétech převažuje kresba uhlem (M. Aleš, L. van Beethoven, A. Dvořák, L. Janáček); hojně užíval akvarelu a štětcové kresby či kolorované perokresby; v dílech ze 40. let jsou patrné ozvěny nenaplněných ideálů a tragických konců (Ikarovo téma); ilustroval řadu obálek na hudebniny (klavírní výtahy z oper B. Smetany, L. Janáčka, Z. Fibicha, písně E. Axmana) a knih; k nejznámějším patří čtyřdílná publikace o českém zvykosloví Český rok (K. Plicka a F. Volf, Praha 1944 - 1960); scénograf zejména oper B. Smetany, L. Janáčka a B. Martinů (Prodaná nevěsta pro divadla v Liberci a Olomouci, Její pastorkyňa pro Státní operu Vídeň), autor barevných vitráží, maleb na sklo a mozaik (1930 - 1931 - votivní okno knížete Jana Schwarzenberga pro severní okno chrámu sv. Víta), gobelínů (Orfeus, 1940), textilních návrhů (hedvábný šátek), bibliofilie, plakátů, známek, exlibris i bankovek (zejména portrétní práce); 1967 vydal knihu Útržky vzpomínek; realizoval monumentální mozaiky a mříže orloje na radnici v Olomouci (Jízda králů, 12 měsíců s námětem rolnických prací, číselníky, planetárium, kalendárium, spolupráce Marie Svolinská); zastoupen ve sbírkách NG, GHMP, UPM a PNP v Praze, GVU v Ostravě, AJG v Hluboké nad Vltavou, MU a GVU v Olomouci, MG v Brně, Slezského zemského muzea v Opavě, SNG v Bratislavě a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2005, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2005)
Karel Svolinský
Dopisy neznámé šlechtičny Josefu Dobrovskému z r. 1796
Položka č.: 1266Vyvolávací cena: 200 CZK (9 €)
Plánované ukončení: 24. 05. 2024 14:50
Aktuální cena: 200 CZK (9 €)
Karel Svolinský
G. Keller: Romeo a Julie na vsi
Položka č.: 1298Vyvolávací cena: 400 CZK (17 €)
Plánované ukončení: 24. 05. 2024 15:22
bibliofilie, přednostní výtisk, 4 x sign. kamenotisk K. Svolinský, úprava O. Menhart, přel. E.A. Saudek, 13. sv. edice Příběhů, v Pourově edici vydal Václav Pour, Praha 1949, volné listy v obálce , ex. R/200, suchá pečeť, 103 s., ruční maršovský papír, 21 x 13 cm, velmi dobrý stav , Antikvariát Os…
Aktuální cena: 400 CZK (17 €)
Karel Svolinský
Dopisy neznámé české šlechtičny Josefu Dobrovskému z r. 1796
Položka č.: 1323Vyvolávací cena: 200 CZK (9 €)
Plánované ukončení: 24. 05. 2024 15:47
bibliofilie, sign. mědiryt s podobiznou J. Dobrovského ve frontispisu K. Svolinský, k vydání připravil a textem uvedl V. A. Francev, úprava M. Kaláb, vydal Spolek českých bibliofilů, Praha 1929, volné listy v obálce, 40s., ruční papír Van Gelder Zonen, velmi dobrý stav, Antikvariát Ostrovní, žák pro…
Aktuální cena: 200 CZK (9 €)
Karel Svolinský
Z korespondence Bedřicha Smetany
Položka č.: 1336Vyvolávací cena: 1.200 CZK (50 €)
Plánované ukončení: 24. 05. 2024 16:00
Aktuální cena: 1.200 CZK (50 €)
Karel Svolinský
Jaroslav Seifert: Jabloň se strunami pavučin
Položka č.: 750Vyvolávací cena: 400 CZK (17 €)
Plánované ukončení: 23. 05. 2024 15:00
bibliofilie, podpis autora, kresby a obálka K. Svolinský, vydala Novina, Praha 1943, 59 s., brož, velmi dobrý stav, Antikvariát Ostrovní, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes
Aktuální cena: 400 CZK (17 €)
Karel Svolinský
Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta
Položka č.: 593Vyvolávací cena: 900 CZK (38 €)
Aktuální cena: 900 CZK (38 €)
Karel Svolinský
Karel Sabina: Upomínka na K.H. Máchu
Položka č.: 428Vyvolávací cena: 1.500 CZK (63 €)
Aktuální cena: 1.500 CZK (63 €)
Karel Svolinský
Jaroslav Durych: Sedmikráska
Položka č.: 757Vyvolávací cena: 400 CZK (17 €)
Aktuální cena: 400 CZK (17 €)
Karel Svolinský
Selský žalm
Položka č.: 539Vyvolávací cena: 500 CZK (21 €)
Aktuální cena: 500 CZK (21 €)
Karel Svolinský
Kniha vzpomínek na Petra Bezruče a jeho dílo
Položka č.: 653Vyvolávací cena: 300 CZK (13 €)
Aktuální cena: 300 CZK (13 €)
Karel Svolinský
Exlibris; Dívka; Zátiší
Položka č.: 278825Vyvolávací cena: 300 CZK (13 €)
Plánované ukončení: 08. 05. 2024 14:18
Aktuální cena: 300 CZK (13 €)
Poslední dražitel: ID8**7 Historie příhozu
Karel Svolinský
Položka č.: 278826Vyvolávací cena: 350 CZK (15 €)
Plánované ukončení: 08. 05. 2024 14:20
Aktuální cena: 350 CZK (15 €)
Karel Svolinský
Děvče v šátku
Položka č.: 278828Vyvolávací cena: 350 CZK (15 €)
Plánované ukončení: 08. 05. 2024 14:22
Aktuální cena: 350 CZK (15 €)