Jiří Horník

(1916-1961)

V prvních obrazech z druhé světové války se Horník představil jako malíř citlivého zření, tlumené palety, živého malířského rukopisu. Druhé období jeho tvorby je spojeno s pobytem v Paříži a cestami po Francii. Malířova paleta se rozjasnila, zpevnily se tvary a prostorová skladba. Horník nenapodoboval vzory pařížské školy, ale přetvořil podněty z moderního evropského malířství v osobitý malířský naázor, v němž hlavní úlohu hrála porstorově pojatá, živá barevná plocha (Katedrála v Chartres, 1947). V třetím období, zůstal v nejlepších dílech věrný svému malířskému vidění a projevu. Maloval ostravské malíře a brigádníky, postavám havířů udílel pádný kresebný rytmus a barevnou úhrnnost (Úderník A. Krkoška, 1950). Ve čtvrtém a posledním období, krátce před Horníkovým předčasným skonem, se umělcův malířský svět oprostil a prohloubil. Prostorová a barevná skladba obrazu se stala harmonickou, barvy zezlátly a vyzařovaly vnitřní světlo.Horníkův malířský pohled na člověka dospěl ke zralosti a vzácné pronikavosti, malířský projev k vysoké kultivovanosti (Vlastní podobizna, 1956)

  • Jiří Horník

    (1916-1961)

    Loď (PF 1947)

    Položka č.: 32

    Vyvolávací cena: 100 CZK (4 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 08. 01. 2020 11:04

    suchá jehla, 1940, 6,1 x 7,6 cm, sign. PD Horník, č. 5/28, lehce zažloutlý papír, antiqari.at Radhošťská, žák prof. W. Nowaka, J. Loukoty a prof. Obrovského na AVU v Praze, soukromý žák R. Vejrycha, studium na École des Beaux-Arts v Paříži, člen Umělecké besedy a SČVU

    Aktuální cena: 100 CZK (4 €)

  • Jiří Horník

    (1916-1961)

    Autoportrét

    Položka č.: 1486

    Vyvolávací cena: 1 CZK (1 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 23. 09. 2019 18:54

    uhel, papír, 1955, 37 x 29,5 cm, zažloutlý papír, Antikvariát Dlážděná, žák prof. W. Nowaka, J. Loukoty a prof. Obrovského na AVU v Praze, soukromý žák R. Vejrycha, studium na École des Beaux-Arts v Paříži, člen Umělecké besedy a SČVU

    Aktuální cena: 1 CZK (1 €)

  • Jiří Horník

    (1916-1961)

    Skalní město v Doubravském údolí

    Položka č.: 241072

    Vyvolávací cena: 3.800 CZK (152 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 30. 12. 2019 18:23

    olej, plátno, 50. léta, 75 x 96 cm, napínací rám, obraz z autorova rodného kraje okolí Libice nad Doubravou, Antikvariát Dlážděná, žák prof. W. Nowaka, J. Loukoty a prof. Obrovského na AVU v Praze, soukromý žák R. Vejrycha, studium na École des Beaux-Arts v Paříži, člen Umělecké besedy a SČVU

    Aktuální cena: 3.900 CZK (156 €)

    Poslední dražitel: ID5**0 Historie příhozu