Josef Váchal

(1884-1969)

žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon; český malíř, grafik, ilustrátor, sochař, řezbář a v neposlední řadě také spisovatel a básník; jeho tvorba byla ovlivněna expresionismem a prvky symbolismu, naturalismu a secese, pokoušel se však o vlastní stylově nevyhraněné umělecké vyjádření, na počátku 20. století byl v úzkém kontaktu s představiteli katolické moderny, následně však křesťanskou víru zavrhl a začal se inspirovat okultismem, spolu s tím odmítl taktéž humanistické ideje; v roce 1916 byl mobilizován, jeho aktivní účast na bojištích první světové války silně zasáhla do tvorby, zejména nedlouho po válce; Váchal se zaměřoval zejména na grafické práce, snažil se však v grafice hledat a formovat nové velice originální postupy, vytvářel vlastní knihy, které nesly podobu uměleckého rukodělného artefaktu, umísťoval do těchto knih četné ilustrace dřevorytem, knihy sám sázel, vázal a tiskl, a to jen ve velmi omezeném nákladu několika kusů, takto vzniklé knihy Krvavý román, Šumava umírající a romantická a Receptář barevného dřevotisku se zařadily mezi nejvýznamnější díla české grafiky 20. století; po nástupu komunistického režimu se postupně dostával do izolace a jeho dílo se na veřejnosti téměř neobjevuje; Váchalův život v zapomnění nezvrátila ani krátká změna atmosféry ve společnosti roku 1968, Váchal byl oceněn titulem národní umělec a krátce potom umírá; rozsah a význam jeho díla mohl být znovuobjeven až po roce 1989; 1993 nakladatelství Paseka, kterému dal Váchal jméno, otevřelo v Litomyšli muzeum Josefa Váchala Portmoneum, umístěné v domku Váchalova přítele Josefa Portmana, interiér domku si nechal Portman ve 20. letech vyzdobit právě od Váchala (internet - Wikipedie)

SEZNAM AUTORŮ

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Bouře

    Položka č.: 234946

    Vyvolávací cena: 400 CZK (16 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 30. 03. 2020 20:36

    tisk, 1929, 49,5 x 34 cm, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 400 CZK (16 €)

    Poslední dražitel: ID7**2 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    U Březníku

    Položka č.: 234945

    Vyvolávací cena: 400 CZK (16 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 30. 03. 2020 20:34

    tisk, 1928, 49,5 x 34 cm, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 400 CZK (16 €)

    Poslední dražitel: ID7**2 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Pahýly stromů

    Položka č.: 234943

    Vyvolávací cena: 400 CZK (16 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 30. 03. 2020 20:32

    tisk, 1931, 49,5 x 34 cm, ohnutý pravý horní roh, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 400 CZK (16 €)

    Poslední dražitel: ID7**2 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    U kotle

    Položka č.: 242954

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 05. 03. 2020 23:28

    dřevoryt, novější otisk z původní matrice, 8 x 8,8 cm, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: ID6**5 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Milan Dvořáček

    Položka č.: 242221

    Vyvolávací cena: 1.900 CZK (76 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 20. 02. 2020 19:27

    barevný dřevoryt, 15,3 x 11,6 cm, sign. PD J. Váchal, autorský tisk, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 1.900 CZK (76 €)

    Poslední dražitel: ID6**5 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Non sunt seria (Ex libris G. Mantero)

    Položka č.: 242217

    Vyvolávací cena: 3.000 CZK (120 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 20. 02. 2020 19:23

    barevný dřevoryt, 1950, 16,3 x 15,5 cm, sign. PD J.Váchal 50, na papíře skvrny, mimo tisk, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 3.000 CZK (120 €)

    Poslední dražitel: ID1**8 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris

    Položka č.: 242216

    Vyvolávací cena: 2.500 CZK (100 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 20. 02. 2020 19:22

    barevný dřevoryt, 1950, 15,5 x 13 cm, sign. PD J.Váchal 50, lehce zašpiněný papír, mimo tisk, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 2.500 CZK (100 €)

    Poslední dražitel: ID8**4 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Dr. Jan Bartoš

    Položka č.: 242211

    Vyvolávací cena: 2.200 CZK (88 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 20. 02. 2020 19:17

    barevný dřevoryt, 1941, 15,1 x 9,7 cm, sign. PD JVáchal 41, při okrajích lehce zašpiňený papír, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 2.200 CZK (88 €)

    Poslední dražitel: ID6**5 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    U kotle

    Položka č.: 242431

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 07. 02. 2020 00:04

    dřevoryt, novější otisk z původní matrice, 8 x 8,8 cm, na levém okraji (mimo tisk) je hnědá tečka, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 2.000 CZK (80 €)

    Poslední dražitel: ID6**8 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Soudci

    Položka č.: 242432

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 07. 02. 2020 00:00

    dřevoryt, pravděpodobně novější otisk z původní matrice, 8,2 x 7 cm, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: ID6**5 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Dr. K. Procházka

    Položka č.: 234861

    Vyvolávací cena: 560 CZK (23 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 04. 02. 2020 19:24

    dřevoryt, 1924, 9,5 x 5,7 cm, lehce zažloutlý papír, vzadu nalepen zbytek papírové lepenky, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 560 CZK (23 €)

    Poslední dražitel: ID7**8 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Dr. Karel Procházka

    Položka č.: 234859

    Vyvolávací cena: 560 CZK (23 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 04. 02. 2020 19:22

    dřevoryt, 1924, 9,8 x 9,5 cm, zažloutlý papír, vzadu nalepen zbytek papírové lepenky, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 660 CZK (27 €)

    Poslední dražitel: ID7**6 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Autoportrét (Dynamit)

    Položka č.: 242054

    Vyvolávací cena: 7.500 CZK (300 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 22. 01. 2020 18:44

    dřevoryt, 1921, 14,5 x 11,5 cm, sign. LD J. Váchal, rám, autorem díla je významný český solitérní autor, který se proslavil jako grafik, kreslíř, tvůrce originálních bibliofilií, spisovatel a svérázný myslitel. Vyučil se knihvazačem, absolvoval soukromou školu A. Kalvody a grafickou školu A. Herver…

    Aktuální cena: 13.000 CZK (520 €)

    Poslední dražitel: ID6**5 Historie příhozu

    Odhadní cena: 15 000 - 20 000 Kč CZK

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    In memoriam Vincence Paulusa

    Položka č.: 239745

    Vyvolávací cena: 800 CZK (32 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 26. 12. 2019 12:18

    dřevoryt, 16,6 x 11,8 cm, sign. PD JVáchal, Antikvariát Ostrovní, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 800 CZK (32 €)

    Poslední dražitel: ID7**0 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Šumava

    Položka č.: 234944

    Vyvolávací cena: 400 CZK (16 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 14. 10. 2019 19:58

    tisk, 49,5 x 34 cm, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 500 CZK (20 €)

    Poslední dražitel: ID1**7 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Zima v pošumaví

    Položka č.: 234942

    Vyvolávací cena: 400 CZK (16 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 14. 10. 2019 19:54

    tisk, 1929, 49,5 x 34 cm, ohnutý pravý horní roh, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 400 CZK (16 €)

    Poslední dražitel: ID1**7 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Vincenc Paulus

    Položka č.: 234858

    Vyvolávací cena: 400 CZK (16 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 26. 06. 2019 21:16

    dřevoryt, 1922, 10,3 x 8,8 cm, Přátelství se sběratelem Vincencem Paulusem udržoval J. Váchal více než 40 let. V průběhu 20. let získal V. Paulus několik váchalových olejů, později se soustředil téměř výhradně na sbírání exlibris. V roce 1936 vydal Paulus "Soupis knižních značek J. Váchala" v nákla…

    Aktuální cena: 400 CZK (16 €)

    Poslední dražitel: ID6**8 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris M. Glotzer

    Položka č.: 234830

    Vyvolávací cena: 600 CZK (24 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 26. 06. 2019 20:40

    dřevoryt, 1926, 10 x 8,3 cm, LD značeno ve štočku J.V., antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 600 CZK (24 €)

    Poslední dražitel: ID6**8 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Démon slatě

    Položka č.: 234949

    Vyvolávací cena: 400 CZK (16 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 30. 05. 2019 23:02

    tisk, 1931, 49,5 x 34 cm, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 400 CZK (16 €)

    Poslední dražitel: ID6**8 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Karel Novák

    Položka č.: 233742

    Vyvolávací cena: 400 CZK (16 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 18. 04. 2019 18:30

    dřevoryt, 1923, 5,9 x 5,9 cm, sign. PD J.Váchal, na papíře drobné skvrnky, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 700 CZK (28 €)

    Poslední dražitel: ID6**8 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Dr. J. Svatop. Procházka

    Položka č.: 233738

    Vyvolávací cena: 800 CZK (32 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 18. 04. 2019 18:26

    dřevoryt, 1925, 10 x 9,8 cm, sign. PD J.Váchal 25, Dr. J. S. Procházka byl přírodovědcem, pracovníkem Národního muzea a jedním z prvních ochránců přírody. Kromě vydaných ex libris doprododil J. Váchal v roce 1920 třemi dřevoryty Procházkovu knihu Atlantis (vydána pod preudonimem Dr. Svante Kosmos).,…

    Aktuální cena: 1.350 CZK (54 €)

    Poslední dražitel: ID1**8 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris MUDr. Jitka Měřičková

    Položka č.: 230797

    Vyvolávací cena: 320 CZK (13 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 21. 02. 2019 18:33

    dřevoryt, 9,8 x 4,5 cm, vzadu razítko: Sbírka exlibris Miroslava Cinnera , lehce zažloutlý papír, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 320 CZK (13 €)

    Poslední dražitel: ID1**8 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Vl. Jiřičková

    Položka č.: 230796

    Vyvolávací cena: 320 CZK (13 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 21. 02. 2019 18:32

    dřevoryt, 9,3 x 4 cm, vzadu razítko: Sbírka exlibris Miroslava Cinnera , antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 320 CZK (13 €)

    Poslední dražitel: ID1**8 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris K. Sedláčka

    Položka č.: 230794

    Vyvolávací cena: 560 CZK (23 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 21. 02. 2019 18:30

    dřevoryt, 1945, 13,7 x 9 cm, PD značeno ve štočku J.Váchal 45, vzadu razítko: Sbírka exlibris Miroslava Cinnera; Karel Sedláček patřil ke skupině brněnských Váchalových poválečných obdivovatelů, kteří v roce 1947 vydali dva sborníky- Záznamy o životě J. Váchala. Začal také pracovat na soupisu Vácha…

    Aktuální cena: 560 CZK (23 €)

    Poslední dražitel: ID6**3 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Vali Klinkovská

    Položka č.: 230793

    Vyvolávací cena: 560 CZK (23 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 21. 02. 2019 18:29

    dřevoryt, 13,7 x 8,5 cm, PD značeno ve štočku JV, vzadu razítko: Sbírka exlibris Miroslava Cinnera , antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 760 CZK (31 €)

    Poslední dražitel: ID6**6 Historie příhozu

Facebook