Miloslav Holý

(1897-1974)

žák J. Preislera, V. Bukovace, J. Obrovského a M. Švabinského na AVU v Praze, zakladatel seskupení Ho-Ho-Ko-Ko, člen Umělecké besedy, SVU Mánes a SČUG Hollar; malíř, grafik; 1947 - 1958 profesor AVU v Praze, 1950 - 1954 rektor AVU, 1954 - 1957 prorektor; v počátcích své tvorby se věnoval životu na proletářských předměstích Prahy, v druhé půli dvacátých let rostl jeho zájem o krajinu, zvláště se věnoval městské krajině; maloval ale i zátiší, podobizny a akty; podnikl cesty do Paříže a do Německa, zapůsobil na něj van Gogh, Cézanne a Munch; od 30. let byl ovlivněn impresionismem, v době okupace se námětově věnoval obrazům z rodinného života, dále maloval portréty, zátiší i akty; byl i literárně činný, napsal řadu zamyšlení o tvorbě (1956 - Problém aktu v malířství, 1959 - Skutečnost a život v díle aj.), vlastní vzpomínky (Podzimní vzpomínání, 1969), texty katalogů výstav apod.; zvláště výrazně je zapsán ve vzpomínkách svých žáků na AVU v Praze; zastoupen ve sbírkách NG Praha, ČMVU, GHMP Praha, MG Brno, GVU Ostrava a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1999)

  • Miloslav Holý

    (1897-1974)

    Tři stromy v krajině

    Položka č.: 220295

    Vyvolávací cena: 200 CZK (9 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 28. 09. 2023 14:18

    litografie, 13 x 19 cm, sign. PD MHolý 57, Antikvariát Ostrovní, žák J. Preislera, V. Bukovace, J. Obrovského a M. Švabinského na AVU v Praze, zakladatel seskupení Ho-Ho-Ko-Ko, člen Umělecké besedy, SVU Mánes a SČUG Hollar

    Aktuální cena: 200 CZK (9 €)

    Poslední dražitel: ID7**0 Historie příhozu

  • Miloslav Holý

    (1897-1974)

    Muž v dešti

    Položka č.: 220298

    Vyvolávací cena: 250 CZK (11 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 16. 01. 2023 14:47

    litografie, 1961, 21 x 17 cm, sign. PD MHolý 61, Antikvariát Ostrovní, žák J. Preislera, V. Bukovace, J. Obrovského a M. Švabinského na AVU v Praze, zakladatel seskupení Ho-Ho-Ko-Ko, člen Umělecké besedy, SVU Mánes a SČUG Hollar

    Aktuální cena: 250 CZK (11 €)