Miloslav Holý

(1897-1974)

žák J. Preislera, V. Bukovace, J. Obrovského a M. Švabinského na AVU v Praze, zakladatel seskupení Ho-Ho-Ko-Ko, člen Umělecké besedy, SVU Mánes a SČUG Hollar; malíř, grafik; 1947 - 1958 profesor AVU v Praze, 1950 - 1954 rektor AVU, 1954 - 1957 prorektor; v počátcích své tvorby se věnoval životu na proletářských předměstích Prahy, v druhé půli dvacátých let rostl jeho zájem o krajinu, zvláště se věnoval městské krajině; maloval ale i zátiší, podobizny a akty; podnikl cesty do Paříže a do Německa, zapůsobil na něj van Gogh, Cézanne a Munch; od 30. let byl ovlivněn impresionismem, v době okupace se námětově věnoval obrazům z rodinného života, dále maloval portréty, zátiší i akty; byl i literárně činný, napsal řadu zamyšlení o tvorbě (1956 - Problém aktu v malířství, 1959 - Skutečnost a život v díle aj.), vlastní vzpomínky (Podzimní vzpomínání, 1969), texty katalogů výstav apod.; zvláště výrazně je zapsán ve vzpomínkách svých žáků na AVU v Praze; zastoupen ve sbírkách NG Praha, ČMVU, GHMP Praha, MG Brno, GVU Ostrava a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1999)

  • Miloslav Holý

    (1897-1974)

    Středohoří

    Položka č.: 204038

    Vyvolávací cena: 250 CZK (10 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 24. 03. 2020 18:16

    litografie, 1943, 32 x 40 cm, sign. PD MHolý 43, 43/200, Antikvariát Dlážděná, žák J. Preislera, V. Bukovace, J. Obrovského a M. Švabinského na AVU v Praze, zakladatel seskupení Ho-Ho-Ko-Ko, člen Umělecké besedy, SVU Mánes a SČUG Hollar

    Aktuální cena: 250 CZK (10 €)

    Poslední dražitel: ID7**0 Historie příhozu

  • Miloslav Holý

    (1897-1974)

    Průhled mezi stromy

    Položka č.: 227576

    Vyvolávací cena: 900 CZK (36 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 16. 09. 2019 23:26

    akvarel, pastel, papír, 1965, 25 x 39 cm, sign. PD M. Holý 65, rám, vzadu nalepen štítek s popisem, na rámu drobné oděrky, antiqari.at Radhošťská, žák J. Preislera, V. Bukovace, J. Obrovského a M. Švabinského na AVU v Praze, zakladatel seskupení Ho-Ho-Ko-Ko, člen Umělecké besedy, SVU Mánes a SČUG Ho…

    Aktuální cena: 900 CZK (36 €)

  • Miloslav Holý

    (1897-1974)

    Zima v Lobkovické zahradě

    Položka č.: 232800

    Vyvolávací cena: 700 CZK (28 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 09. 05. 2019 14:50

    litografie, 1956, 29,5 x 38 cm, sign. PD MHolý 56, č. 53/60, Antikvariát Ostrovní, žák J. Preislera, V. Bukovace, J. Obrovského a M. Švabinského na AVU v Praze, zakladatel seskupení Ho-Ho-Ko-Ko, člen Umělecké besedy, SVU Mánes a SČUG Hollar

    Aktuální cena: 700 CZK (28 €)

    Poslední dražitel: ID5**9 Historie příhozu

  • Miloslav Holý

    (1897-1974)

    Po sklizni

    Položka č.: 186628

    Vyvolávací cena: 100 CZK (4 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 06. 05. 2019 12:05

    litografie, 19 x 30 cm, sign. PD MHoly, roztržený papír, Antikvariát Ostrovní, žák J. Preislera, V. Bukovace, J. Obrovského a M. Švabinského na AVU v Praze, zakladatel seskupení Ho-Ho-Ko-Ko, člen Umělecké besedy, SVU Mánes a SČUG Hollar

    Aktuální cena: 200 CZK (8 €)

  • Miloslav Holý

    (1897-1974)

    Nábřeží

    Položka č.: 178940

    DRAŽBA UKONČENA: 11. 02. 2019 10:25

    litografie, 1953, 22,5 x 16 cm, sign. PD MHolý 53, při okrajích lehce zašpiněný papír, Antikvariát Ostrovní, žák J. Preislera, V. Bukovace, J. Obrovského a M. Švabinského na AVU v Praze, zakladatel seskupení Ho-Ho-Ko-Ko, člen Umělecké besedy, SVU Mánes a SČUG Hollar

    Aktuální cena: 250 CZK (10 €)