Jiří Načeradský (1939-2014)

Po koupeli

olej, překližka, 1987, 182,5 x 122 cm, sign. PD Načeradský 87, rám, hravá ukázka z díla jednoho z vůdčích představitelů Nové figurace a České grotesky. Načeradský vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze u V. Rady, zúčastnil se také stipendijních pobytů v Paříži. Jeho dílo bylo vždy těsně spjato s ironickým až groteskním pohledem na lidskou figuru a na okolní svět vůbec. Časté jsou také erotické pohledy na ženská těla ztvárněná jednoduchými stylizovanými geometrickými tvary. Načeradského dílo je zastoupeno také ve stálé sbírce Centre de Georges Pompidou v Paříži.

Vystaveno: Jiří Načeradský - Akryly, figury, triptychy. Práce z let 1985–1993, Galerie Brno 2004; OBRY OBRAZY – Jiří Načeradský zo zbierky Ivana Melicherčíka, Kultúrno spoločenské centrum Fontána Piešťany, 19. 12. 2017 - 18. 01. 2018 (předčasně ukončeno); Accrochage, Galerie Vltavín, 27. 7. 2022 – 2. 9. 2022

Literatura: Středoevropská galerie a nakladatelství – Inovace, Praha 1992, str. 39; Jiří Načeradský – Akryly, figury, triptychy. Práce z let 1985–1993, Galerie Brno 2004, str. 28; 0bry, obrazy /43 Velkorozmerných malieb Jiřího Načeradského zo zbierky Ivana Melicherčíka/ Bratislava, 2017, str. 47

žák prof. V. Rady na AVU v Praze, člen Volného sdružení 12/15

ID: 281529

Vyvolávací cena: 750.000 CZK (31.250 €)

Plánované ukončení: 11. 06. 2024 14:32

Aktuální cena: 750.000 CZK (31.250 €)