Miloslav Holý (1897-1974)

žák J. Preislera, V. Bukovace, J. Obrovského a M. Švabinského na AVU v Praze, zakladatel seskupení Ho-Ho-Ko-Ko, člen Umělecké besedy, SVU Mánes a SČUG Hollar; malíř, grafik; 1947 - 1958 profesor AVU v Praze, 1950 - 1954 rektor AVU, 1954 - 1957 prorektor; v počátcích své tvorby se věnoval životu na proletářských předměstích Prahy, v druhé půli dvacátých let rostl jeho zájem o krajinu, zvláště se věnoval městské krajině; maloval ale i zátiší, podobizny a akty; podnikl cesty do Paříže a do Německa, zapůsobil na něj van Gogh, Cézanne a Munch; od 30. let byl ovlivněn impresionismem, v době okupace se námětově věnoval obrazům z rodinného života, dále maloval portréty, zátiší i akty; byl i literárně činný, napsal řadu zamyšlení o tvorbě (1956 - Problém aktu v malířství, 1959 - Skutečnost a život v díle aj.), vlastní vzpomínky (Podzimní vzpomínání, 1969), texty katalogů výstav apod.; zvláště výrazně je zapsán ve vzpomínkách svých žáků na AVU v Praze; zastoupen ve sbírkách NG Praha, ČMVU, GHMP Praha, MG Brno, GVU Ostrava a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1999)

Po sklizni

litografie, 19 x 30 cm, sign. PD MHoly, roztržený papír

žák J. Preislera, V. Bukovace, J. Obrovského a M. Švabinského na AVU v Praze, zakladatel seskupení Ho-Ho-Ko-Ko, člen Umělecké besedy, SVU Mánes a SČUG Hollar

ID: 186628

Vyvolávací cena: 100 CZK (4 €)

DRAŽBA UKONČENA: 06. 05. 2019 12:05

Aktuální cena: 200 CZK (8 €)