Karel Tondl (1893-1980)

žák prof. J. Loukoty, V. Bukovace, J. Preislera a M. Švabinského na AVU v Praze, studium dějin umění, estetiky a filozofie na FF UK, grafika na Sorboně v Paříži, zakladatel SVU Aleš, člen Societé Nationale des Beaux-Art v Paříži, Print Society v Londýně, UB Slovenské v Bratislavě, SČUG Hollar; malíř, grafik, ilustrátor, historik umění, pedagog; absolvoval studijní cesty po Evropě a USA, několik let žil v Paříži a ve Švýcarsku; působil v gobelínové dílně v Madridu a vatikánských mozaikářských dílnách v Římě; pedagog Státní grafické školy v Praze (od 1925); věnoval se malbě, volné grafice, ilustraci, známkové tvorbě (mj. 1957 Josef Ressel, 1958 Mariánské Lázně), monumentálním kompozicím, gobelínům; vynikal jako tvůrce monotypů (alegorie koupajících se žen a dětí); v krajině zobrazoval okolí Prahy, Veřovice, Slovácko a motivy ze Švýcarska, Francie (hlavně Paříže a Alp), Vysokých Tater; o umění přednášel i publikoval, působil jako výtvarný referent Naší doby, zabýval se tvorbou H. Boetingera a grafikou M. Švabinského; vydával bibliofilské tisky, grafické práce byly vydávány i jako prémie Hollara; věnoval se hře na housle, koncertoval jako sólista; zastoupen v NG a GHMP v Praze, MG v Brně, SNG v Bratislavě, KGVU ve Zlíně, Muzea Kroměřížska v Kroměříži, Slovácké galerie v Uherském Hradišti, Horácké galerie v Novém Městě na Moravě, GVU v Karlových Varech a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2007, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2007)

Nádvoří Františkova Musea v Brně

lept, 1916, 31,5 x 21,6 cm, sign. PD Karel Tondl 1919, PD v desce značeno Tondl 1916 Brno, při okrajích mimo tisk pokrčený a natržený papír

žák prof. J. Loukoty, V. Bukovace, J. Preislera a M. Švabinského na AVU v Praze, studium dějin umění, estetiky a filozofie na FF UK, grafika na Sorboně v Paříži, zakladatel SVU Aleš, člen Societé Nationale des Beaux-Art v Paříži, Print Society v Londýně ad.

ID: 194257

Vyvolávací cena: 150 CZK (6 €)

DRAŽBA UKONČENA: 21. 05. 2019 17:50

Aktuální cena: 265 CZK (11 €)

Poslední dražitel: ID5**2 Historie příhozu