Vilém Plocek (1905-2001)

soukromý žák prof. J. Bendy a F. Tichého, člen spolku Purkyně, SVU Mánes; malíř, grafik; studoval na Střední škole bytového průmyslu v Praze; maloval především zátiší a městskou periferii (pražská Libeň); jeho výtvarný názor se difinitivně ustálil na přelomu 30. a 40. let; rané, bezpředmětné kubistické obrazy vystřídaly pohledy na panorama Polabí a zátiší s kuřáckými potřebami; častými motivy byly cihelny, uličky, přívozy, loďky i potopené lodi, ryby, staré vrby a rybáři; od 1945 začalo v jeho tvorbě převažovat poetické vidění, v 50. letech zachycoval lyrickým způsobem také ruskou krajinu; inspiroval řadu umělců (mj. F. Halase, B. Hrabala, E. Petišku ad.); pracoval většinou v kombinovaných technikých akvarelu, pastelu a barevných tuší, čímž dosahoval pastelové jemnosti, měkkosti a tušové konkrétnosti; vedle malby se zabýval i knižní ilustrací (Eduard Petiška, Ilja Erenburg ad.); zastoupen ve sbírkách MG v Brně, Okresního muzea Praha - východ, OG v Liberci, Městského muzea v Čelákovicích a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2003, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2003)

Mořské pobřeží

tempera, běloba, papír, 1971, 39 x 79,5 cm, sign. PD Vilém Plocek 1971, rám, na zadní straně popsáno autorem a razítko ČFVU

soukromý žák prof. J. Bendy a F. Tichého, člen spolku Purkyně, SVU Mánes

ID: 230128

Vyvolávací cena: 4.000 CZK (160 €)

DRAŽBA UKONČENA: 20. 05. 2019 16:20

Aktuální cena: 4.000 CZK (160 €)