František Stolař (1933-2012)

Malbě a kresbě se začal intenzivně věnovat v r. 1956. V roce 1962 se soukromě vzdělával u akad. malíře Miloše Maliny a Jindřicha Halekala. Zpočátku se zúčastňoval výstav neprofesionálních výtvarníků PRAHA a LETNÁ. První a na velmi dlouho poslední samostatnou výstavu uspořádal v Klubu školství a kultury (Savarin) v r. 1970. Tato výstava trvala pouze jediný den a byla na příkaz stranických orgánů ukončena. Tvorba F. Stolaře byla výrazně ovlivněna významnými uměleckými směry té doby. Polovina 60. let nese znaky hnutí „Informelu“. 70. léta jsou zásadním způsobem poznamenána vlivy „Pop-artu“. Oproti velmi rozšířeným informelním tendencím 60. let je pop-artová tvorba F. Stolaře v českém výtvarném umění vskutku ojedinělá a výjimečná. Stolařova tvorba v jeho prvních etapách je spíše malířská, jeho pozdější aktivity inklinují spíše k tvorbě kresebné. Patří k autorům, kteří se nedali zlomit nepřízní osudu a mocných. Pracovitě a vytrvale vytváří svá drobná výtvarná díla. Nedokáže si představit snad ani den bez malování.

Stín

olej, kombinovaná technika, karton, 1964, 50 x 40 cm, sign. na zadní straně Stolař 64, rám, na zadní straně štítek s popisem

soukromý žák Miloše Maliny a Jindřicha Halekala

ID: 234592

Vyvolávací cena: 5.000 CZK (200 €)

DRAŽBA UKONČENA: 11. 07. 2019 18:49

Aktuální cena: 5.000 CZK (200 €)