Detail díla

Ota Janeček (1919-1996)

žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného na FAPS ČVUT v Praze, prof. J. Nováka na UMPRUM tamtéž, člen SVU Mánes, SČUG Hollar; malíř, grafik, ilustrátor; je charakteristickým představitelm tzv. generace druhé světové války; svým dílem zasáhl do malby, plastiky, volné grafiky (dřevořez, linoryt, suchá jehla, litografie, měkký kryt, kombinovaná technika, barevná akvatinta, serigrafie), knižní ilustrace i do užité tvorby (známková tvorba, knižní tvorba aj.); zabýval se textilní tvorbou, plastikou, šperkem; základním inspiračním zdrojem mu byla příroda, rozhodující lyrický prožitek; počátkem čtyřicátých let reagoval na tvorbu A. Modiglianiho, od 1943 byl ovlivněn kubismem; počátkem padesátých let se objevuje v jeho díle téma Trav a Ptáků, poté také obrazové cykly Stromů a Zimních zahrad, následně téma Města; šedesátá léta jsou ve znamení nefigurativní tvorby, podobenství mikrosvěta v cyklech Organismy, v letech 1964 - 1966 dominující lidská postava v rozsáhlém cyklu Ecce homo; v sedmdesátých letech cyklus Terče, později cyklus Organismus v přírodě, Slunce a země, Zdroje života; v malířské tvorbě se objevuje od sedmdesátých let ikonografický symbol - vejce; velmi často vejce spočívá v měkké trávě; poslední období jeho tvorby je neustálým dialogem mezi člověkem a přírodou; účastnil se společných výstav v Burianově D 41, účastnil se zlínských salonů, jako host vystavoval s UB v Praze; 1945, 1946 a 1956 pobýval v Paříži; za pobytu španělských malířů pařížské školy v Československu byl v trvalém kontaktu se španělskými umělci; 1948 pracoval v dílně Ústředí lidové umělecké výroby v Uherském Hradišti, kde vytvořil řadu keramických děl a textilií; jeho kresby doprovázely sbírky veršů F. Halase, V. Nezvala, J. Seiferta, J. Hory i díla klasiků W. Shakespeara, O. Wilda, D. Diderota, G. Flauberta, Voltaira i J. Nerudy, B. Němcové a dalších; intenzivní ilustrátorská práce (ilustroval přes sto knížek) vyústila ve výzdobu Slabikáře; spolupracoval na filmech (Vlčí jáma, Probuzení, Romeo, Julie a tma atd.); autor řady československých známek; svými díly je zastoupen v NG Praha, Památníku národního písemnictví v Praze, UPM Praha, v Tatte Gallery Londýn, v Národní knihovně v Paříži, Mc Nay Institute v San Antonio v USA, v Galerii d'art v Antverpách, v Tochigi Prefectural Museum of Fine Arts v Japonsku, v National Gallery of Wales, Cardiff, v krajských a oblastních galeriích u nás a v soukromých sbírkách po celém světě (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1999)

Vegetace

olej, plátno, 1979, 143 x 50 cm, sign. PD Ota Janeček 1979, vzadu Ota Janeček 1979, rám, vzadu autorsky popsáno Desetinový návrh mosaiky pro Gottwaldov /arch. Š. Zelina/, jeden z předních českých umělců tzv. generace druhé světové války. Studoval kresbu na ČVUT v Praze u O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, kteří měli také později vliv na jeho dílo. Byl členem SVU Mánes a SČUG Hollar. Svou tvorbou zasáhl nejenom do oblasti malby, ale také plastiky, filmu, užitého umění, volné grafiky a ilustrace. Během svého života prošel několika obdobími, inspirovanými různými vlivy. Zásadním inspiračním zdrojem, který propojuje všechna autorova období, je inspirace přírodou. Janečkova tvorba se posunula i k abstraktnější poloze, kde zachycoval různé formy vegetativních symbolů. Tento mikroskopicky viděný svět organismů a buněk přenášel na svá plátna. Dílo Oty Janečka je kromě českých sbírek zastoupeno i v mnoha sbírkách zahraničních, např. v Tate Gallery v Londýně, v Národní knihovně v Paříži nebo National Gallery of Wales v Cardiffu

žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

ID: 236962

Vyvolávací cena: 130.000 CZK (5.200 €)

DRAŽBA UKONČENA: 02. 09. 2019 18:12

Aktuální cena: 130.000 CZK (5.200 €)

Poslední dražitel: ID6**8 Historie příhozu

Zpět

Facebook