Jaroslav Vožniak (1933-2005)

Planeta

olej, asambláž, dřevo, 1993, 71 x 99,5 cm, sign. PD J. Vožniak 1993, dílo významného člena seskupení Šmidrové a jednoho z nejoriginálnějších českých umělců 20. století. Společně s Karlem Neprašem, Bedřichem Dlouhým a Janem Koblasou vyznával Jaroslav Vožniak estetiku divnosti, jež byla definována jako „zvláštní forma posurrealistického symbolismu, proměněná v nástroj bdělé imaginace ve službách niterných vizí i kritického vyrovnávání se společenskou realitou." (Jan Kříž, Šmidrové) Na počátku 90. let vynikala Vožniakova díla příklonem k abstrakci, kde lze identifikovat reminiscenci Pollockova abstraktního expresionismu. S využitím litých syntetických barev v odstínech tlumené žluté se Vožniak soustředil především na záznam a stopu samotné abstraktní energie, vynikající především svým harmonickým a meditativním účinkem

žák prof. K. Svolinského na VŠUP v Praze, člen seskupení Šmidrové

ID: 242030

Vyvolávací cena: 75.000 CZK (3.000 €)

DRAŽBA UKONČENA: 22. 01. 2020 18:11

Aktuální cena: 75.000 CZK (3.000 €)

Poslední dražitel: ID2**4 Historie příhozu

Odhadní cena: 100 000 - 120 000 Kč CZK