Vojtěch Kubašta (1914-1992)

Kdož jste Boží bojovníci

litografie, sign. LD Vkubašta, rám, utržený levý horní roh

Vystudoval architekturu na ČVUT pod vedením předních osobností doby, jako byli Oldřich Blažíček, Václav Vilém Štěch, Antonín Engel nebo Zdeněk Wirth. Zanedlouho začal vyučovat reklamní grafiku na Rotterově škole v Praze. Čtyři roky pracoval jako grafik v nakladatelství Aventinum a od roku 1953 spolupracoval na mnoha knihách s nakladatelstvím Artia. Od knižní grafiky se dostal až k ilustraci, v níž se stal velkým průkopníkem. Zaměřoval se na prostorové knihy určené pro zahraniční trh. Ty byly natolik populární, že Kubaštu požádali, aby ve stejném stylu vytvořil příběh Bambiho a Knihu džunglí pro Walta Disneyho. Kromě knižní tvorby se výtvarník věnoval kolorované grafice, kterou často využíval k zachycení nálady pražských zákoutí. Mimo to se zabýval návrhy a realizacemi papírových, rozložitelných betlémů, které jsou dodnes velmi častým sběratelským artiklem. Schopnost brilantně pracovat s prostorem, barvou a výrazy postav přinesla Kubaštovi zaslouženou oblibu. Rozsáhlá kolekce jeho knih je uložená v americkém muzeu Bienes Museum of the Modern Book ve Fort Lauderdale na Floridě, kde v roce 2005 proběhla výstava, která o rok později putovala do Prahy. Událost představila Kubaštu ještě širší veřejnosti.

ID: 277711

Vyvolávací cena: 500 CZK (21 €)

DRAŽBA UKONČENA: 06. 09. 2023 16:02

Aktuální cena: 500 CZK (21 €)

Poslední dražitel: ID8**3 Historie příhozu