Helena Wernischová

Narozena 7.8.1942 v Praze. V roce 1961 maturita na Střední uměleckoprůmyslové škole keramické v Karlových Varech (obor malířka porcelánu). Hned v září 1961 svatba s básníkem Ivanem Wernischem, absolventem stejné školy. 1962 a 1964 narození synů. První samostatná výstava v roce 1969 v Československém spisovateli. Po rozpadu manželství od roku 1971 svobodné povolání (oficiálně potvrzené roku 1976 evidencí ve Fondu výtvarného umění). V těch letech především ilustrátorka a kreslířka (konzultační hodiny grafiky u Cyrila Boudy), jinak autodidakt. Malířka soustavně od roku 1980. Od roku 1994 do roku 1999 členka Syndikátu výtvarných umělců a Asociace volné grafiky a Sdružení pražských výtvarných umělců - malířů. Ilustrace k cca 80 knižním titulům, kniha Borgesův svět Václava Cílka nominována v roce 2008 na Magnesii Literu. Od roku 1974 (zatím neuzavřeno) osobní "časopis" v jediném exempláři Melancholie, 38 nejstarších čísel zakoupil Památník národního písemnictví. Ze samostatných výstav např. Italské velvyslanectví v Praze 1990, účast na výstavách Současná česká kresba a grafika Caracas, Venezuela 1994, Bienále kresby Plzeň 1996, Kriterion 93 Mánes Praha 1993, Podoby fantaskna v českém výtvarném umění 20 stol. Hluboká nad Vltavou 1998, atd. Účast na řadě výstav exlibris v Československu, Francii, Itálii, Německu, Litvě, Belgii atd. Převážná část kreseb, kombinovaných technik a olejomaleb rozprodána do soukromých sbírek v Čechách, Německu, Švýcarsku, Itálii, Slovensku, Francii, Spojených státech. V roce 2012 vydal Torst autobiografickou knihu s řadou reprodukcí Rozespalý poštmistr čas. Český rozhlas Vltava vysílal o knize třicetiminutový pořad (ukázky četl Jiří Ornest a Daniela Kolářová), pro českou televizi natočila pořad o autorce s ukázkami prací Tereza Brdečková.

  • Helena Wernischová

    Položka č.: 385

    Vyvolávací cena: 3.000 CZK (125 €)

    Plánované ukončení: 26. 02. 2026 15:00

    olej, plátno, 1992, 100 x 81 cm, sign. LD Wernischová 1992, rám, na malbě místy drobná krakeláž, Antikvariát Dlážděná, studium na Střední uměleckoprůmyslové škole v Karlových Varech, soukromá žákyně C. Boudy, členka Syndikátu výtvarných umělců, Asociace volné grafiky a Sdružení pražských výtvarných …

    Aktuální cena: 3.000 CZK (125 €)