Lev Šimák

(1896-1989)

žák prof. M. Pirnera, J. Obrovského, A. Bröhmse a F. Thieleho na AVU v Praze, čelní člen Umělecké besedy, místopředseda a předseda SČUG Hollar; malíř, grafik; jeho kmotrem byl Mikoláš Aleš, který ovlivnil do značné míry jeho pohled na umělecké vidění světa; během 1. světové války byl v Haliči, kde vytvořil cyklus kreseb; vzpomínky na válku tematicky ovlivnily jeho tvorbu na delší dobu; věnoval se malbě i grafice; obrazy pojímal jako příběhy, spatřoval krásu v nejobyčejnějších a nepatrných věcech; nemaloval dle skic a studií, ale z vlastních vzpomínek a fantazie; náměty dále čerpal z vesnického života, krajiny, vytvářel malby zátiší, exotických motýlů, tanců; vyvoj směřoval od robustnosti postav a témat se sociálními motivy přes kresebnou křehkost a barevnou jasnost až k výrazné expresi; dílo souznělo s dobou, usiloval o malbu zakotvenou v domácí tradici; povýšil malbu akvarelů na samostatná umělecká díla; později se orientoval spíše na grafiku a ilustrace (K. Konrád: Slyš mne!); od třicátých let stál s V. Rabasem a V. Radou v čele sdružení Umělecká beseda; zastoupen ve sbírkách NG, GHMP a Středočeské galerie v Praze, Památníku Terezín, Východočeské galerie v Pardubicích, GVU v Ostravě, GMU v Roudnici nad Labem, AJG v Hluboké nad Vltavou, OG v Liberci, GVU v Karlových Varech a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2006)

  • Lev Šimák

    (1896-1989)

    Česání jablek

    Položka č.: 249075

    Vyvolávací cena: 2.000 CZK (80 €)

    Plánované ukončení: 30. 09. 2020 12:18

    litografie, 30,8 x 40,7 cm, sign. PD Lev Šimák, lehce zažloutlý, při okrajích pokrčený papír, na p, žák prof. M. Pirnera, J. Obrovského, A. Bröhmse a F. Thieleho na AVU v Praze, čelní člen Umělecké besedy, místopředseda a předseda SČUG Hollar

    Aktuální cena: 2.000 CZK (80 €)

  • Lev Šimák

    (1896-1989)

    Křivoklát

    Položka č.: 249076

    Vyvolávací cena: 800 CZK (32 €)

    Plánované ukončení: 30. 09. 2020 12:19

    lept, 24,8 x 32,5 cm, sign. PD Lev Šimák, 43012, Antikvariát Dlážděná, žák prof. M. Pirnera, J. Obrovského, A. Bröhmse a F. Thieleho na AVU v Praze, čelní člen Umělecké besedy, místopředseda a předseda SČUG Hollar

    Aktuální cena: 800 CZK (32 €)