Miloslav Holý

(1897-1974)

žák J. Preislera, V. Bukovace, J. Obrovského a M. Švabinského na AVU v Praze, zakladatel seskupení Ho-Ho-Ko-Ko, člen Umělecké besedy, SVU Mánes a SČUG Hollar; malíř, grafik; 1947 - 1958 profesor AVU v Praze, 1950 - 1954 rektor AVU, 1954 - 1957 prorektor; v počátcích své tvorby se věnoval životu na proletářských předměstích Prahy, v druhé půli dvacátých let rostl jeho zájem o krajinu, zvláště se věnoval městské krajině; maloval ale i zátiší, podobizny a akty; podnikl cesty do Paříže a do Německa, zapůsobil na něj van Gogh, Cézanne a Munch; od 30. let byl ovlivněn impresionismem, v době okupace se námětově věnoval obrazům z rodinného života, dále maloval portréty, zátiší i akty; byl i literárně činný, napsal řadu zamyšlení o tvorbě (1956 - Problém aktu v malířství, 1959 - Skutečnost a život v díle aj.), vlastní vzpomínky (Podzimní vzpomínání, 1969), texty katalogů výstav apod.; zvláště výrazně je zapsán ve vzpomínkách svých žáků na AVU v Praze; zastoupen ve sbírkách NG Praha, ČMVU, GHMP Praha, MG Brno, GVU Ostrava a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1999)

  • Miloslav Holý

    (1897-1974)

    Duny

    Položka č.: 250683

    Vyvolávací cena: 400 CZK (16 €)

    Plánované ukončení: 25. 05. 2021 18:14

    litografie, 1962, 24 x 39 cm, sign. PD MHolý 62, při okrajích mimo tisk mírně zašpiněný papír, Antikvariát Dlážděná, žák J. Preislera, V. Bukovace, J. Obrovského a M. Švabinského na AVU v Praze, zakladatel seskupení Ho-Ho-Ko-Ko, člen Umělecké besedy, SVU Mánes a SČUG Hollar

    Aktuální cena: 400 CZK (16 €)

  • Miloslav Holý

    (1897-1974)

    Rybník s kopci

    Položka č.: 244533

    Plánované ukončení: 01. 06. 2021 20:52

    litografie, 33,5 x 40,5 cm, sign. PD M. Holý 43, pasparta, č. 32/300, antiqari.at Radhošťská, žák J. Preislera, V. Bukovace, J. Obrovského a M. Švabinského na AVU v Praze, zakladatel seskupení Ho-Ho-Ko-Ko, člen Umělecké besedy, SVU Mánes a SČUG Hollar

    Aktuální cena: 400 CZK (16 €)

  • Miloslav Holý

    (1897-1974)

    Parníky

    Položka č.: 244534

    Plánované ukončení: 01. 06. 2021 20:54

    litografie, 31,5 x 41,2 cm, sign. PD M. Holý, pasparta, č. 120/200, antiqari.at Radhošťská, žák J. Preislera, V. Bukovace, J. Obrovského a M. Švabinského na AVU v Praze, zakladatel seskupení Ho-Ho-Ko-Ko, člen Umělecké besedy, SVU Mánes a SČUG Hollar

    Aktuální cena: 400 CZK (16 €)