Maxmilián Švabinský

žák prof. M. Pirnera, J. Mařáka a E. Karla na Akademii v Praze, člen SVU Mánes, jeho předseda, člen a předseda spolku umělců České akademie věd a umění, zakládající člen SČUG Hollar, člen Société Nationale des Beaux Arts v Paříži, čestný člen JUV v Praze a KVU Aleš v Brně; malíř, kreslíř, grafik, pedagog; 1910 jmenován řádným profesorem Akademie umění v Praze na speciální škole pro grafické umění a malířství; jako profesor působil na AVU v Praze (1910-1939), vedoucí grafické speciálky (1910-1928), rektor (1916-1920, 1924-1926, 1933-1935), vedoucí figurálního malířského oddělení (1926-1939); zabýval se komorní i monumentální malbou, převažovaly figurální náměty a portréty (z rodinného prostředí i významných osobností veřejného a uměleckého života), kresbou, užitou i volnou grafikou (figurální a přírodní motivy, přírodní i sakrální náměty, portréty), plakátovou a známkovou tvorbou, mozaikou, návrhy vitráží, realizacemi pro architekturu (nástěnné obrazy Literatura a Umění pro Obecní dům v Praze); grafickými pracemi ilustroval řadu publikací; doménu jeho tvorby představuje grafické dílo, zejména dřevoryty v letech 1900-1923 a litografie v letech 1923-1933, významná jsou symbolistní malířská díla kolem 1900 (Chudý kraj, Splynutí duší) a monumentální žánrové malby; zastoupen ve sbírkách NG, PNP, UPM GHMP a Sbírkách Pražského hradu v Praze, Západočeské galerie v Plzni, MG v Brně, Muzea Kroměřížska v Kroměříži, AJG v Hluboké nad Vltavou, GVU v Ostravě, GVU v Olomouci, GVU v Chebu, Východočeské galerie v Pardubicích, KGVU ve Zlíně, Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2006)

  • Maxmilian Švabinský

    Ludvík Páleníček - Švabinský a hudba

    Položka č.: 252279

    Vyvolávací cena: 400 CZK (16 €)

    Plánované ukončení: 25. 01. 2021 16:19

    bibliofilie, 21,5 x 15,5 cm, 1x suchá jehla tištěná z orig. desky M. Švabinský, vydal Kladenský lis, 1979, podpis L. Páleníček, složky volně vložené do obálky, 12s, velmi dobrý stav, Antikvariát Dlážděná, žák prof. M. Pirnera, J. Mařáka a E. Karla na Akademii v Praze, člen SVU Mánes, jeho předseda, …

    Aktuální cena: 400 CZK (16 €)

  • Maxmilián Švabinský

    Grafické dílo

    Položka č.: 252803

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    Plánované ukončení: 27. 01. 2021 18:23

    bibliofilie, litografie M. Švabinského ve frontispise, uspořádal a text napsal PhDr. L. Páleníček, Výstava 100 let českého národního života, Kroměříž 1948, 5000 výtisků, 31 s. + 8 s. čb. příloh, brož., výborný stav, Antikvariát Ostrovní, žák prof. M. Pirnera, J. Mařáka a E. Karla na Akademii v Praze…

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

  • Maxmilian Švabinský

    Prokop Toman - Nový slovník československých výtvarných umělců

    Položka č.: 252847

    Vyvolávací cena: 2.500 CZK (100 €)

    Plánované ukončení: 27. 01. 2021 19:07

    kniha, 27 x 19 cm, 1x sign. litografie M. Švabinský ve frontispise, vyd. Rudolf Ryšavý, Praha, 1936, pův. polokožená vazba, 792s., desky opotřebené obzvlášť na hřbetu knihy jinak velmi pěkný stav, Antikvariát Dlážděná, žák prof. M. Pirnera, J. Mařáka a E. Karla na Akademii v Praze, člen SVU Mánes, j…

    Aktuální cena: 2.500 CZK (100 €)

  • Maxmilián Švabinský

    Satyr

    Položka č.: 252910

    Plánované ukončení: 28. 01. 2021 16:50

    kniha, podpis v patitulu a reprodukce M. Švabinský, verše V. Hugo, přeložil Svatopluk Kadlec, předmluva Vl. Denkstein, vydalo Sfinx, nakladatelství Svazu československých výtvarných umělců, Praha 1949, 64 s. + 20 s. příloh, pergamen. vazba, vevázaná obálka, výborný stav, Antikvariát Ostrovní, žák pr…

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

  • Maxmilian Švabinský

    T. G. Masaryk

    Položka č.: 253889

    Vyvolávací cena: 1 CZK (1 €)

    Plánované ukončení: 04. 02. 2021 14:09

    reprodukce dřevorytu, 20 x 15,7 cm, značeno LN M Švabinský, nahoře: L. P. 1902, dole: J. Štenc, Praha, natržený papír, žák prof. M. Pirnera, J. Mařáka a E. Karla na Akademii v Praze, člen SVU Mánes, jeho předseda, člen a předseda spolku umělců České akademie věd a umění, zakládající člen SČUG Hollar…

    Aktuální cena: 1 CZK (1 €)

  • Maxmilián Švabinský

    Mikoláš Aleš

    Položka č.: 251666

    Plánované ukončení: 17. 02. 2021 17:07

    suchá jehla, 1918, 21,2 x 11,7 cm, sign. PD MŠvabinský, č. 29/47, Antikvariát Ostrovní, žák prof. M. Pirnera, J. Mařáka a E. Karla na Akademii v Praze, člen SVU Mánes, jeho předseda, člen a předseda spolku umělců České akademie věd a umění, zakládající člen SČUG Hollar, člen Société Nationale des Be…

  • Maxmilian Švabinský

    Zeleň za vodou

    Položka č.: 252211

    Vyvolávací cena: 1.200 CZK (48 €)

    Plánované ukončení: 20. 02. 2021 16:12

    suchá jehla na japanu, 12 x 16 cm, sign. PD MŠvabinský, 32/50, Antikvariát Dlážděná, žák prof. M. Pirnera, J. Mařáka a E. Karla na Akademii v Praze, člen SVU Mánes, jeho předseda, člen a předseda spolku umělců České akademie věd a umění, zakládající člen SČUG Hollar, člen Société Nationale des Beaux…

    Aktuální cena: 1.200 CZK (48 €)

  • Maxmilián Švabinský

    Portrét Josefa Mánesa

    Položka č.: 252212

    Vyvolávací cena: 500 CZK (20 €)

    Plánované ukončení: 20. 02. 2021 16:13

    tisk, 1901, 26,8 x 21,9 cm, sign. PD v tisku MŠvabinský 1901, vydal Mánes v Praze 1904, Antikvariát Ostrovní, žák prof. M. Pirnera, J. Mařáka a E. Karla na Akademii v Praze, člen SVU Mánes, jeho předseda, člen a předseda spolku umělců České akademie věd a umění, zakládající člen SČUG Hollar, člen So…

    Aktuální cena: 500 CZK (20 €)