Karel Urbánek

(1924-1984)

Karel Urbánek se narodil 19. ledna 1924 v Nymburce, kde také téměř celý život žil a v roce 1984 zemřel. Nymburk byl důležitý železniční uzel a téměř v každé rodině byl nějaký železničář. Proto i on se stal železničářem, pracoval u Československých státních drah v různých funkcích, od výpravčího vlaku po náměstka náčelníka Vozového depa. Od dětství velmi rád maloval, přestože tomu podle jeho dcery Olgy vysvědčení nenasvědčují. „Známka z kreslení a ani vnější úprava písemných prací nebyla zrovna nejlepší," uvádí dcera Olga Pospíšilová. Po válce prý chtěl jít studovat na výtvarnou školu. V tom ho podporoval jeho strýc, akademický malíř Robert Klička, který přesvědčoval Karlova otce, aby mu studium umožnil. Otec ale tomuto zaměření nepřál. Karel Urbánek si musel cestu k výtvarnému umění najít sám. Od roku 1941 do roku 1949 navštěvoval soukromou Školu dekorativních umění v Praze ve vile Grébovka, kde byl jeho učitelem akademický malíř Jaroslav Masák. Získané zkušenosti uplatnil jako výtvarník při různých příležitostech. Ilustroval například sborníky Lysá město Polabí, brožuru Bedřich Hrozný, výroční zprávy Jednoty, sborník Průvodce jubilejním rokem města Nymburka, navrhl plakát a dobové vstupenky na Staročeský jarmark v Nymburce, plakát a pozvánky k otevření galerie Františka Kavana v Libuni. Jeho práce byly vidět na mnohých místech. Malíř prožil šest let v Rychnově nad Nisou a tam se zdokonaloval u učitele kreslení, akademického malíře Ladislava Zákoutského, který prožil dětství v Rovensku pod troskami. Měl proto velmi rád krajinu Českého ráje. Po dvaceti letech své výtvarné činnosti uspořádal jubilejní výstavu svých obrazů v Kulturním středisku pro cestující na Hlavním nádraží Nymburk. Zúčastnil se více jak 60 výstav doma i v zahraničí. Po absolvování Lidové konzervatoře Středočeského kraje byl přijat do Svazu českých výtvarných umělců a jeho díla se začala prezentovat v galeriích po celém Československu
a dokonce se několik jeho obrazů dostalo i do Japonska. Používal převážně malířské techniky olej na plátně a temperu, dále pak akvarel, uhlokresbu, pastel a linoryt. Za svůj život vytvořil Karel Urbánek více než 4 700 obrazů, které jsou většinou v soukromých sbírkách u nás i v zahraničí.

Žádná aktuální aukce