Pavla Fořtová - Šámalová

(1886-1974)

žákyně H. Emingerové, Emy Krostové a Václava Jansy; malířka, grafička, ilustrátorka, historička umění; hojné studijní cesty (Egypt, Řecko, Paříž, Mnichov aj.); na cestách zpracovávala studijní záznamy uměleckých památek, kresby byly věcně popisné; např. staroegyptské ornamenty pak reprodukovala v odborných pojednáních (L' ornament égyptien) a také vystavovala v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze (1948); ve třicátých letech studijní cesty do Holandska, Německa a Anglie; zde akvarely a kresby staveb i krajinářské studie; stejně tak zobrazovala českou krajinu a česká města; vystavovala s Kruhem výtvarných umělkyň v Praze i jinde, zúčastnila se Zlínských salonů; v roce 1948 vystavovala ve Františkových Lázních; ilustrovala knihy Cyrila Merhouta - Maltézský ryneček, Ostrov Kampa, Malostranské mlýny a Paměti babičky Kavalírové; v grafice dávala přednost suché jehle (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1998, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1998)

  • Pavla Fořtová - Šámalová

    (1886-1974)

    Výhled z okna na katedrálu sv. Víta

    Položka č.: 253854

    Vyvolávací cena: 60 CZK (3 €)

    Plánované ukončení: 11. 02. 2021 21:36

    litografie, 8,7 x 13,5 cm, sign PD Pavla Fořtová, pasparta, 52/200, antiqari.at Radhošťská, žákyně H. Emingerové, Emy Krostové a Václava Jansy

    Aktuální cena: 60 CZK (3 €)