Bohumil Stanislav Urban

(1903-1997)

žák prof. J. Obrovského, F. Thieleho, F. Kupky a K. Krattnera na AVU v Praze, studium dějin umění a estetiky na FF UK, zakládající člen a předseda Sdružení výtvarníků v Praze a sdružení Purkyně, člen mezinárodní poroty umělecké výstavy při OH v Amsterodamu 1928, člen Bloku výtvarných umělců a Severočeských výtvarných umělců; malíř, grafik, spisovatel, estetik, pedagog; získal stipendijní Hlávkovu italskou cenu, Klárovu římskou cenu a stipendium ministerstva školství pro studium v Paříži; ve 30. letech byl výtvarným referentem Národních listů, 1942 redigoval sborník Umění dneška; realistickou malbou a kresbou zachycoval krajinu, náměty z pražské periferie, figurální kompozice s náboženskou a sociální tématikou, květinová a ovocná zátiší; věnoval se portrétu (J. B. Foerster, Z. Nejedlý, O. Chlup) a volné grafice; životní téma představuje žena a její charisma; zabýval se typologií a plakátovou tvorbou; byl středoškolským profesorem, pedagogem Vyšší pedagogické školy v Brně a estetickíé výchovy na FF UK v Praze (1953-1973); spoluautor učebnice Písmo (s J. Křížkem, 1938) a autor knihy Kapitoly z dějin estetické výchovy; s manželkou - sochařkou A. S. Urbanovou a R. Landerem založil 1942 v Praze maňáskové divadlo; navrhovali loutky a podíleli se na scénografii představení; měl samostatnou expozici v rámci Salonu nezávislých v Paříži a putovní výstavu v rámci Královské společnosti britských akvarelistů; zastoupen ve sbírkách NG a Galerie hlavního města Prahy v Praze, Východočeské galerie v Pardubicích, Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2007, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2007)

  • Bohumil Stanislav Urban

    (1903-1997)

    Dívka s ptákem

    Položka č.: 244169

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    Plánované ukončení: 14. 07. 2020 18:40

    uhel, papír, 1978, 41 x 36 cm, sign. PD B. S. Urban, rám, na zadní straně štítek s popisem, Antikvariát Dlážděná, žák prof. J. Obrovského, F. Thieleho, F. Kupky a K. Krattnera na AVU v Praze, studium dějin umění a estetiky na FF UK, zakládající člen a předseda Sdružení výtvarníků v Praze a sdružení …

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

  • Bohumil Stanislav Urban

    (1903-1997)

    Dívka s můrou

    Položka č.: 242839

    Vyvolávací cena: 100 CZK (4 €)

    Plánované ukončení: 21. 07. 2020 10:08

    litografie, 1979, 11,2 x 17,2 cm, sign. DU B. S. Urban, autor použil jako P.F. 1980, antiqari.at Radhošťská, žák prof. J. Obrovského, F. Thieleho, F. Kupky a K. Krattnera na AVU v Praze, studium dějin umění a estetiky na FF UK, zakládající člen a předseda Sdružení výtvarníků v Praze a sdružení Purky…

    Aktuální cena: 100 CZK (4 €)

  • Bohumil Stanislav Urban

    (1903-1997)

    Sfinga

    Položka č.: 242840

    Plánované ukončení: 21. 07. 2020 10:09

    litografie, 1973, 17 x 12 cm, DU text autora: P.F. 1974 a srdečně díky za dopis a za milé blahopřání od vzácného přítele - básníka! S mnoha pozdravy a pěkným poručením mil. paní. Tvůj B.S. Urban, antiqari.at Radhošťská, žák prof. J. Obrovského, F. Thieleho, F. Kupky a K. Krattnera na AVU v Praze, st…

    Aktuální cena: 100 CZK (4 €)

  • Bohumil Stanislav Urban

    (1903-1997)

    Dívka s lodí

    Položka č.: 242841

    Plánované ukončení: 21. 07. 2020 10:10

    litografie, 1982, 12 x 17 cm, sign. PD B. S. Urban, autor použil jako P.F. 1983, antiqari.at Radhošťská, žák prof. J. Obrovského, F. Thieleho, F. Kupky a K. Krattnera na AVU v Praze, studium dějin umění a estetiky na FF UK, zakládající člen a předseda Sdružení výtvarníků v Praze a sdružení Purkyně, …

    Aktuální cena: 100 CZK (4 €)

  • Bohumil Stanislav Urban

    (1903-1997)

    Dívka s věží

    Položka č.: 242842

    Plánované ukončení: 21. 07. 2020 10:11

    litografie, 1978, 19,3 x 13 cm, sign. LN B.S. Urban, autor použil jako P.F. 1979, antiqari.at Radhošťská, žák prof. J. Obrovského, F. Thieleho, F. Kupky a K. Krattnera na AVU v Praze, studium dějin umění a estetiky na FF UK, zakládající člen a předseda Sdružení výtvarníků v Praze a sdružení Purkyně,…

    Aktuální cena: 100 CZK (4 €)

  • Bohumil Stanislav Urban

    (1903-1997)

    Hlava (P.F. 1992)

    Položka č.: 242854

    Vyvolávací cena: 60 CZK (3 €)

    Plánované ukončení: 21. 07. 2020 10:16

    litografie, 1991, 17 x 10 cm, sign. LD B. S. Urban, antiqari.at Radhošťská, žák prof. J. Obrovského, F. Thieleho, F. Kupky a K. Krattnera na AVU v Praze, studium dějin umění a estetiky na FF UK, zakládající člen a předseda Sdružení výtvarníků v Praze a sdružení Purkyně, člen mezinárodní poroty uměle…

    Aktuální cena: 60 CZK (3 €)

  • Bohumil Stanislav Urban

    (1903-1997)

    Hlava s větví (P.F. 1989)

    Položka č.: 242855

    Plánované ukončení: 21. 07. 2020 10:17

    litografie, 1988, 16 x 8 cm, sign. LD B. S. Urban, antiqari.at Radhošťská, žák prof. J. Obrovského, F. Thieleho, F. Kupky a K. Krattnera na AVU v Praze, studium dějin umění a estetiky na FF UK, zakládající člen a předseda Sdružení výtvarníků v Praze a sdružení Purkyně, člen mezinárodní poroty umělec…

    Aktuální cena: 100 CZK (4 €)