Karel Svolinský

(1896-1986)

žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes; malíř, grafik, ilustrátor, scénograf, pedagog; 1928 získal státní stipendium, působil ve speciálním ateliéru užité grafiky jako vedoucí a profesor na VŠUP v Praze (1945 - 1970); ve své tvorbě se orientoval zejména na kresbu, byl však všestranně nadaným umělcem; čerpal z lidového výtvarného projevu; kresbu charakterizuje citlivá, tenká, črtaná linie, barva jen náznakově koloruje kresebně vymezený tvar; jeho dílo má blízko k lidovému projevu i poezii, do které přetváří skutečnost; věnoval se i kresebným studiím pohybu (tance a sportu), zúročil je při návrzích tanečních lidových kostýmů (pro Skupinu J. Jeřábkové - Slovenské tance, Moravské dvojzpěvy); tvořil téměř všemi grafickými technikami, v portrétech převažuje kresba uhlem (M. Aleš, L. van Beethoven, A. Dvořák, L. Janáček); hojně užíval akvarelu a štětcové kresby či kolorované perokresby; v dílech ze 40. let jsou patrné ozvěny nenaplněných ideálů a tragických konců (Ikarovo téma); ilustroval řadu obálek na hudebniny (klavírní výtahy z oper B. Smetany, L. Janáčka, Z. Fibicha, písně E. Axmana) a knih; k nejznámějším patří čtyřdílná publikace o českém zvykosloví Český rok (K. Plicka a F. Volf, Praha 1944 - 1960); scénograf zejména oper B. Smetany, L. Janáčka a B. Martinů (Prodaná nevěsta pro divadla v Liberci a Olomouci, Její pastorkyňa pro Státní operu Vídeň), autor barevných vitráží, maleb na sklo a mozaik (1930 - 1931 - votivní okno knížete Jana Schwarzenberga pro severní okno chrámu sv. Víta), gobelínů (Orfeus, 1940), textilních návrhů (hedvábný šátek), bibliofilie, plakátů, známek, exlibris i bankovek (zejména portrétní práce); 1967 vydal knihu Útržky vzpomínek; realizoval monumentální mozaiky a mříže orloje na radnici v Olomouci (Jízda králů, 12 měsíců s námětem rolnických prací, číselníky, planetárium, kalendárium, spolupráce Marie Svolinská); zastoupen ve sbírkách NG, GHMP, UPM a PNP v Praze, GVU v Ostravě, AJG v Hluboké nad Vltavou, MU a GVU v Olomouci, MG v Brně, Slezského zemského muzea v Opavě, SNG v Bratislavě a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2005, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2005)

SEZNAM AUTORŮ

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Kočka

    Položka č.: 248705

    Vyvolávací cena: 1.500 CZK (60 €)

    Plánované ukončení: 28. 09. 2020 12:48

    akvarel, papír, 9,5 x 14,5 cm, sign. PD K. Svolinský, rám, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 1.600 CZK (64 €)

    Poslední dražitel: ID6**8 Historie příhozu

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Dívka

    Položka č.: 248713

    Vyvolávací cena: 1.900 CZK (76 €)

    Plánované ukončení: 28. 09. 2020 12:56

    akvarel, papír, 28,8 x 19, 7 cm, sign. vzadu K. Svolinský, poškozeno, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 1.900 CZK (76 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Dívka v šátku

    Položka č.: 249261

    Vyvolávací cena: 150 CZK (6 €)

    Plánované ukončení: 15. 10. 2020 19:24

    dřevoryt, 14,5 x 11,5 cm, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 150 CZK (6 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Ilustrace k Rozina Sebranec

    Položka č.: 249262

    Vyvolávací cena: 100 CZK (4 €)

    Plánované ukončení: 15. 10. 2020 19:26

    litografie, 23,5 x 15 cm, papír při levém okraji zašpiněn a v rozích pomuchlán, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 100 CZK (4 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Facebook